Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na území největšího pražského brownfieldu vznikne nová čtvrť pro tisíce lidí

09. 04. 2022 - Vincenc Novák

Zhruba v oblasti mezi stanicemi metra C Vltavská a Nádraží Holešovice se nachází zřejmě jeden z největších pražských “brownfieldů”. Pod tímto názvem rozumíme území s mnohdy industriální minulostí, která již neslouží původním účelům a většinou bývají v neutěšeném stavu.

Brownfield s názvem Bubny-Zátory dříve sloužil jako nákladové nádraží. Nacházely se zde různé haly a překladiště. Celá oblast zabírá velmi rozsáhlou plochu, která je jen o něco menší než Staré město a tvoří jakousi bariéru mezi Letnou a Holešovicemi.

V části areálu již vzniká tzv. Památník ticha, který má připomínat památku tisíců Židů, kteří byli z těchto míst odvezeni transporty do koncentračních táborů. Památník bude také prvním aktivním památníkem holocaustu v Praze. Součástí místa je i socha “Brána nenávratna” od autora Aleše Veselého.

V současné době v těchto místech hlavní město připravuje výstavbu nové čtvrti, jenž obě části tzv. pražského poloostrova propojí a dá zde vzniknout bydlení pro 25 tisíc lidí. Uprostřed nové čtvrti by se měl nacházet také nový park a celá oblast by měla být propojena s největším pražským parkem Stromovkou.

V jižní části, u stanice metra C Vltavská, se připravuje stavba nové pražské dominanty. Vznikne zde koncertní sál s názvem Vltavská filharmonie. Bude se jednat o první koncertní síň, která v hlavním městě vznikne po zhruba 100 letech. Praha již vyhlásila architektonickou soutěž, jejíž výsledky bychom měli znát letos na jaře.

Zkušenosti ze zahraničních metropolí ukazují, že podobná místa neslouží jen kultuře. Kombinace kvalitní architektury a dobrého propojení s okolím dělá z podobných objektů místa pro setkávání lidí a trávení volného času. Příkladem může být Hamburk, Oslo či Reykjavík.

Územím Bubnů také prochází železniční trať vedoucí směrem na sever a severozápad Prahy. V budoucnu by v její trase měla vést rychlodráha spojující centrum Prahy s Kladnem a Letištěm Václava Havla. V oblasti se také počítá s výstavbou dvou nových železničních stanic Bubny a Výstaviště.

Zdroj fotografie: https://iprpraha.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram