Vedoucí pracovník společnosti Meta Platforms ve čtvrtek zaměstnancům oznámil, že o této sporné otázce nesmějí během pracovní doby diskutovat kvůli "zvýšenému riziku", že společnost bude vnímána jako "nepřátelské pracovní prostředí", uvedl The Verge.
Toto nařízení má být ve společnosti platné již 3 roky, ale o jeho existenci se veřejnost dozvěděla až nyní, prý kvůli navrhovanému zrušení amerického zákona Roe v. Wade, který umožňuje ženám podstoupit potrat v mnoha státech USA. Janelle Galeová, viceprezidentka společnosti Meta pro lidské zdroje, zaměstnancům sdělila, že potraty jsou "nejrozporuplnějším a nejvíce zaznamenávaným tématem" na Workplace, což je interní a komunikační platforma společnosti Facebook.
„I když se lidé chovají uctivě a snaží se respektovat svůj názor na potrat, může to v nich zanechat pocit, že jsou terčem útoku na základě svého pohlaví nebo náboženství," prohlásila. Toto pravidlo se ovšem setkalo s masivní kritikou nejen od uživatelů sociálních sítí, ale také od zaměstnanců společnosti. Ti tvrdí, že je v rozporu s pravidly, která jim umožňují "uctivě" hovořit o dalších ožehavých tématech, jako jsou Black Lives Matter, imigrace a práva transsexuálů.
„Argument, proč naše politika přistupuje k jednomu tématu zcela jinak než k jiným citlivým otázkám, mi připadá chabý a nepřesvědčivý," dodala jedna z bývalých zaměstnankyní. „Celý proces vyřizování zásad respektující komunikace, vysvětlování, proč můj příspěvek porušuje, a vytváření tohoto nového příspěvku mi připadal nelidský a dystopický."
Vedoucí pracovnice Naomi Gleitová uvedla, že zaměstnanci mohou o potratech v práci diskutovat pouze s "důvěryhodným kolegou v soukromí (např. naživo, na chatu apod.)" a v rámci "naslouchání s malou skupinou maximálně pěti stejně smýšlejících lidí, aby projevili solidaritu". Vyzvala zaměstnance, aby vyjadřovali své názory na svých osobních účtech a na sociálních sítích, ale aby tak nečinili na pracovních platformách. Gleitová také ujistila zaměstnance, že Meta "bude i nadále nabízet svým zaměstnancům přístup k reprodukční zdravotní péči v USA bez ohledu na to, kde žijí".