Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Letošní příprava klade na uchazeče mnohem větší nároky. Musejí být samostatnější

18. 01. 2021 - Pražský inovační institut

Letošní rok je v přípravě na přijímačky na střední školy jiný než ty předchozí, potvrzuje organizátorka a lektorka kurzů pro děti Michaela Poljaková ze vzdělávací společnosti Scio. Současná koronavirová situace, s níž se potýkají rodiče i děti, je sice jiná, to, co dělá problémy v přípravě na přijímačky, se ale podle ní nezměnilo. Přečtěte si rozhovor plný rad, jak na přípravu.

Jak hodnotíte letošní situaci, v níž se ocitly děti, které se budou hlásit na střední školy a gymnázia?

V komunikaci s rodiči se mi zdá, že jsou ještě více zmateni a cítí více nejistoty než v předchozích letech. I přesto, že MŠMT a CERMAT nějaké informace poskytují a termíny přijímacích zkoušek jsou zveřejněny, nikdo nedokáže s jistotou říct, zda se zkoušky opravdu v těchto termínech uskuteční a jak budou vypadat. Vše samozřejmě závisí na aktuální epidemické situaci. Navíc rodiče mají obavy i z toho, že státní přijímačky nemusí střední školy požadovat a tím se tedy otevírá otázka, jak konkrétně budou dané školy z uchazečů vybírat. Kromě toho ne u každého funguje distanční výuka, takže rodiče mají pocit, že děti jsou nepřipraveny. Bojí se pololetního hodnocení i přijímaček.

Zájem o přípravné kurzy roste, a to nejen o skupinové, ale i o individuální. Čím je podle vás tento nárůst způsoben?

Rodiče hledají možnosti, jak děti na přijímací zkoušky kvalitně připravit. Vzhledem k faktu, že se momentálně nemohou úplně spolehnout na dostatečnou přípravu na základních školách, hledají jiné možnosti. Na prezenčních kurzech lektorují odborníci se vztahem k dětem, kteří jsou navíc zvyklí na prostředí online výuky a prošli si školením, proto jsou online přípravné kurzy stejně efektivní jako ty prezenční. O to víc, pokud je tato výuka vedena individuálně a plně se přizpůsobí potřebám daného dítěte. Rodiče ví, že vzhledem k aktuálním podmínkám poskytli svému dítěti maximální prostor k tomu, aby přijímačky bez stres zvládlo.

Vyplňování přijímačkového testu chce hlavně klid

S čím mají děti v přípravě největší problémy?

Obecně můžeme říct, že mnoho dětí nechává přípravu na poslední chvíli, nerozvrhne si čas, a pak se všechno snaží dohnat najednou. Často se pak stává, že si vybírají nevhodné materiály k domácí přípravě. Je potřeba vybírat tak, aby úlohy, na kterých se děti procvičují, korespondovaly s úlohami v testu CERMAT a aby obsahovaly možnost zapisovat odpovědi do záznamového archu. Zároveň aby si děti na tento způsob odpovídání zvykly. Zdá se to jako maličkost, ale z mé zkušenosti musím potvrdit, že to jsou ve finále poměrně zásadní věci. 

Na co kladete důraz?

Vždy apelujeme na děti, aby si vždy dobře pročetly zadání a v klidu si rozvrhly práci na testu. V průběhu samotného psaní je totiž často překvapí nervozita, začnou přeskakovat z úlohy na úlohu a přepisovat výsledky. Proto je skvělé vyzkoušet si někde přijímačky nanečisto a seznámit se s touto novou stresovou situací.

Začněte včas a přípravu dávkujte pozvolna

Můžete celou situaci porovnat s loňským rokem, je to zhruba stejné?

Letošek v přípravě klade na uchazeče mnohem větší nároky na míru samostatnosti.

Vzhledem k faktu, že není letos možné absolvovat kurzy nebo jiné doučování prezenčně, dotkne se to zejména dětí, které preferují právě osobní kontakt s učitelem nebo lektorem. Naopak děti, kterým se nejlépe učí samostatně, například s knížkou nebo videokurzem, mohou mít maličkou výhodu. I teď se ale dá najít vhodné řešení pro jakýkoliv typ „studenta“. Jinak tradiční problémy spojené s přípravou, které jsem popsala výše, jsou, myslím, letos stejné jako kterékoliv roky předtím.

Máte pro ty, které čekají přijímačky na závěr radu nebo vzkaz?

Začněte včas. Přípravu dávkujte pozvolna a když se zaseknete nebo si nebudete jisti, zda jste zvolili správnou cestu, obraťte se na svého školního výchovného poradce nebo na někoho, kdo se přípravě na přijímací zkoušky profesionálně věnuje. Držím všem palce.

Zdroj úvodní fotografie: Fotografie od uživatele Julia M Cameron ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram