Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Letošní přijímací zkoušky byly těžké, stěžují si žáci

11. 05. 2021 - Pražský inovační institut

Na sociálních sítích se začaly hromadit stížnosti od žáků a jejich rodičů, že přijímací zkoušky byly letos těžké a v testech nebyla zohledněna distanční výuka. Bylo tam příliš geometrie, kterou jsme při distanční výuce neměli a ani nemohli procvičovat, tvrdí žáci. Cermat se brání, že testy byly přizpůsobeny požadavkům na žáky devátých tříd. Stížnosti kvůli obtížnosti ale přicházejí i od uchazečů na osmiletá a šestiletá gymnázia. 

Většinu letošního roku strávili žáci na distanční výuce. Spousta z nich tak přišla o kontakt s učiteli, kteří je ve škole vedli a pomáhali jim, což je při distanční výuce těžší. Pro mnoho žáků byla proto velice obtížná například geometrie a mnoho z nich si tak stěžuje, že Cermat mohl od těchto úlohách upustit.

Své si o tom myslí i novinář Tomáš Richtr, který na svém twitter účtu napsal:

„Po přípravě dvou dětí na přijímačky a jako vystudovaný matematik mohu vyjádřit názor, že kritika Cermatu je naprosto oprávněná. Autoři testů se předhání v originalitě zadání a snaží se prověřit studentův důvtip, ne jeho znalosti. Ignorování ztížené výuky je pak naprostý výsměch.“

Richtr kritizuje přístup formy Cermatu, kde místo ověřování znalostí žáků ověřují „studentův důvtip.“ V tomto bodě však nesouhlasí například paní Tereza, která napsala:

„Zásadní problém je rozdíl ve způsobu přemýšlení, ke kterému jsou děti vedeny ve škole a na kterém jsou postaveny testy od Cermatu. Školní prostředí nutí děti k memorování, Cermat děti nutí k logickému uvažování v kontextu znalostí. Problém není jen v Cermatu, ale obecně ve způsobu výuky matematiky na základních školách.“

Například Marek Valášek, který je učitelem matematiky a tvůrcem videí na YouTube, kde natáčí naučné příspěvky o matematice, tvrdí, že ho testy Cermatu nepřekvapily a byly srovnatelné s minulými lety. Na druhou stranu mu přijde, že do testů se rok distanční výuky nepromítl. Za největší problém spíše považuje to, že si děti nemohly kvůli zavřeným obchodům koupit ani kružítko.

Podle některých žáků byl největší problém geometrie, někteří z nich tvrdí, že se na jejich školách zaměřili spíše na slovní úlohy, rovnice a zlomky, zatímco geometrii vynechávali, jelikož popsat učiteli, co má žák na papíře, je složité a mnohdy tak nevěděli, jestli mají daný úkol správně.

Vzhledem k distanční výuce se stejně jako minulý rok navýšil u přijímaček časový limit k vyplnění testů, konkrétně u češtiny na 70 minut, což je o deset minut více než v minulosti, a na matematiku dokonce na 85 minut, což je o čtvrt hodiny více než v předchozích letech. K přijímacímu testu museli přijít žáci s negativním testem na koronaviru. Testování se netýkalo těch, kteří v posledních 90 dnech prodělali onemocnění Covid-19, nebo absolvovali očkování s tím, že od doby aplikace poslední dávky musely uplynout alespoň dva týdny. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram