Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Konec letité neutrality? Švédsko a Finsko zvažují vstup do NATO

16. 02. 2022 - Vincenc Novák

Situace na východě Evropy se vyostřuje. Rusko u hranic s Ukrajinou shromažďuje ohromné množství vojsk a v západních zemích vzrůstá obava z možné invaze ruské armády. Vzhledem k situaci na Ukrajině se i další státy sousedící s největší zemí světa začínají vážně bát o svoji bezpečnost.

Jedním z důvodů mohou být i slova ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž pohrozil sousedským zemím útokem v případě, že by se rozhodly vstoupit do NATO či na své území vpustit jednotky Severoatlantické aliance.

Jednou ze zemí, o které v souvislosti s možným vstupem do NATO v poslední době slýcháváme čím dál častěji, je Finsko. Tento severský stát, který má s ruskou a sovětskou agresí historicky bohaté zkušenosti, si již od konce druhé světové války zakládá na své neutralitě. To se nyní možná mění.

Finský prezident Sauli Niinistö ve svém novoročním projevu prohlásil, že Finsko má právo do NATO vstoupit. Vyzdvihl přitom svobodu volby v otázce podání přihlášky do aliance. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na jeho slova řekl, že připojení Finska k NATO by Rusko vnímalo jako nástroj konfrontace a členství Finska či Švédska by vyvolalo adekvátní ruskou odpověď.

Šéf finského expertního týmu pro zahraniční politiku Henri Vanhanen v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz uvedl, že Finové o vstupu do NATO diskutují více než kdykoli předtím. Podle průzkumů se také ukazuje, že finská podpora členství v NATO roste. V současné době se sice pohybuje okolo 28 procent, zároveň však třetina respondentů není rozhodnutá či neví.

Vanhanen také uvedl, že otázka vstupu Finska do NATO je na dlouhou dobu. Zároveň však blíže neupřesnil, zda finští politici ohledně vstupu do NATO plánují další kroky. Je podle něj lepší “dopředu neodkrývat karty”.

V poslední době mění svůj neutrální postoj také Švédsko. Rusko v poslední době zvyšuje vojenskou aktivitu nedaleko ostrova Götland, který Švédsku patří. Švédsko a Finsko jsou tradičními spojenci, v minulosti tvořily dokonce společný stát. Vzhledem ke skutečnosti, že zbylé skandinávské země, Dánsko a Norsko, jsou součástí NATO, je velice pravděpodobné, že Švédsko a Finsko by do Severoatlantické aliance vstoupily společně.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram