Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Konec čipové krize? Samsung postaví továrnu na mikročipy za 17 miliard dolarů

03. 12. 2021 - Patrik Vodrážka

Nedostatek čipů je celosvětovým problémem již delší dobu. To ohrožuje ekonomiku po celém světě. Většina čipů pochází z Tchaj-wanu, na který si brousí zuby již delší dobu Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

I v USA jsou závislí na dovozu právě z Tchaj-wanu, proto je v jejich zájmu, aby si dokázali čipy zajistit sami. Stavba nové továrny by tak měla začít příští rok s tím, že podle plánu by první čipy měly komplex opustit v roce 2024. Továrna se má stavět v Texasu, v americkém městě Taylor. Samsung však původně naznačoval jako možné místo pro plánovanou továrnu město Austin v Texasu, nebo New York.

V nové továrně by měl jihokorejský obr Samsung vyrábět vysoce pokročilé čipy používané v oblasti 5G či umělé inteligence. V prvních deseti letech fungování továrny Texas Samsungu sníží daň o 93 procent. Z texaského investičního fondu rovněž dostal grant v hodnotě 27 milionů dolarů, tj. zhruba 613 milionů korun. Celkové náklady na výstavbu továrny by však měly dosáhnout 17 miliard dolarů (386 miliard Kč).

Vzhledem k nedostatku čipů se zvýšil zájem o výroby i v jiných zemích. Evropská unie například tento měsíc uvedla, že plánuje schválit finance na podporu produkce polovodičů na území sedmadvacítky.

Fotografie pochází od uživatele John Tekeredis ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram