Nedostatek čipů je celosvětovým problémem již delší dobu. To ohrožuje ekonomiku po celém světě. Většina čipů pochází z Tchaj-wanu, na který si brousí zuby již delší dobu Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

I v USA jsou závislí na dovozu právě z Tchaj-wanu, proto je v jejich zájmu, aby si dokázali čipy zajistit sami. Stavba nové továrny by tak měla začít příští rok s tím, že podle plánu by první čipy měly komplex opustit v roce 2024. Továrna se má stavět v Texasu, v americkém městě Taylor. Samsung však původně naznačoval jako možné místo pro plánovanou továrnu město Austin v Texasu, nebo New York.

V nové továrně by měl jihokorejský obr Samsung vyrábět vysoce pokročilé čipy používané v oblasti 5G či umělé inteligence. V prvních deseti letech fungování továrny Texas Samsungu sníží daň o 93 procent. Z texaského investičního fondu rovněž dostal grant v hodnotě 27 milionů dolarů, tj. zhruba 613 milionů korun. Celkové náklady na výstavbu továrny by však měly dosáhnout 17 miliard dolarů (386 miliard Kč).

Vzhledem k nedostatku čipů se zvýšil zájem o výroby i v jiných zemích. Evropská unie například tento měsíc uvedla, že plánuje schválit finance na podporu produkce polovodičů na území sedmadvacítky.

Fotografie pochází od uživatele John Tekeredis ze služby Pexels