Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Komentář studenta: Kauza Feri aneb jak byla pohřbena česká politika

18. 06. 2021 - Daniel Kapek
Dominik Feri. Ještě před pár týdny byl považován za vzor mladé generace, který se snažil přiblížit politiku. Dokázal probudit aktivní zájem o politiku u středoškoláků. V takovém rozsahu se to ještě nikomu nepovedlo. Dne 25. 5. 2021 se vše změnilo. Dominik Feri rezignoval na všechny veřejné funkce kvůli údajnému sexuálnímu zneužívání několika žen. Zájem o politiku u středoškoláků výrazně poklesl. Co se stalo?

Když středoškolákovi řeknete jméno Dominika Feriho, první věc, která se mu vybaví je ikonický žlutý vykřičník. Právě tím přilákal exposlanec Feri větší část svých sledujících na svůj instagram, který je druhý nejsledovanější v republice (má přes 1,1 milionu sledujících). Byly to velmi stručné, ale velmi přínosné a pochopitelné informace v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Feri se tak stal jediným zdrojem informací o opatřeních pro mladé, protože nikde jinde takto jednoduše pochopitelné informace nebyly. Jediná alternativa byla pročítání médií a vládních usnesení. Jenže kolik náctiletých čte dnes noviny? Instagram byl díra na pomyslném trhu a Feri jí dokázal zaplnit.

Když už se středoškolák dostal na jeho Instagram, začal si procházet jeho příspěvky. Mezi vykřičníky jsou i záznamy ze sněmovny, ve kterých se ještě jako poslanec ptá vlády na různé dotazy a snaží se na ně získat odpovědi. Zároveň zde představoval, jak vypadá práce poslance Parlamentu České republiky.

Feri byl vzor dospívající generace. Byl středoškolákům blízký, protože se věkově výrazně nelišil. V současné době je mu 25 let, což ho dělá nejmladším poslancem v historii České republiky. Dokázal nejen středoškolákům ukázat, že se politika dá vykonávat slušně, čestně a bez skandálů.

25. května přišla pro Dominika Feriho tvrdá rána. Byl nařčen ze sexuálního násilí. U části středoškoláků, která sledovala jeho instagramový profil kvůli informacím o viru, se nic nezměnilo. U části, která se díky němu začala o politiku zajímat, přišlo velké zklamání. Politik, který prezentoval, že se dá dělat slušná politika bez skandálů, se najednou stal hlavním aktérem sexuálního obtěžování. Mnozí z toho vyvodili, že politici kradou a chovají se nevhodně.

Český volič se prý rozhoduje více podle skandálů než programů politických stran. Tento skandál pravděpodobně zasáhne koalici SPOLU v podzimních volbách, protože Dominik Feri byl jednou z hlavních tváří TOP 09, potažmo této koalice. Feri ihned po rezignaci na poslance zrušil i členství v TOP 09.

Nezbývá než doufat, že se naše generace k politice vrátí a dá jí druhou šanci.

Foto: zdroj instagram choco_afro

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram