Cookie Consent by Free Privacy Policy website

“Karlák” se dočká nové podoby. Hlavní slovo bude mít zeleň

24. 08. 2022 - Vincenc Novák

Jedno z největších náměstí v Evropě a jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů v hlavním městě. Těmito tituly se pyšní pražské Karlovo náměstí, které čeká postupná rekonstrukce.

V současné době je “Karlák” spíše symbolem narkomanů, špíny a místa, kterým chce většina lidí velmi rychle proběhnout. Německé krajinářské studio Till Rehlwald, které ve spolupráci s českým studiem BY Architects vypracovalo novou podobu místa, to však chce změnit.

Na náměstí nově vznikne kupř. promenáda, dětské hřiště, kavárna či místo pro konání trhů, které by se mělo nacházet u Novoměstské radnice. Z Karlova náměstí by se tak nově mělo stát místo, na kterém budou lidé rádi trávit čas.

Rekonstrukce již začala v minulých letech a v jejím průběhu byly např. vybudovány přechody pro chodce u křižovatky s Resslovou ulicí. Tam přechody pro bezpečné překonání komunikace delší dobu chyběly a mnoho lidí tak doslova riskovalo svůj život kličkováním mezi auty.

Nová podoba náměstí přinese také zcela nové rozvržení sítě cest, které se v parku nyní nacházejí. Nově by se tak měla zjednodušit kupř. cesta od metra k budovám nemocnice. Současný asfaltový povrch, který místní cesty nyní tvoří, by měl být nahrazen tvz. pražskou mozaikou. Dodán bude mimo jiné také nový městský mobiliář. Počítá se také s místem pro komunitní správu záhonů.

Současně dojde k revitalizaci místní zeleně. Obnoveny budou stromy, které dosud chybějí či odumírají.
Proměna Karlova náměstí je součástí mnoha plánů na rekonstrukci pražských veřejných prostranství, které se v současné době dočkávají realizace. V minulosti jsme již psali kupř. o rekonstrukci Smetanova nábřeží, Náměstí Jiřího z Poděbrad či Korunovační třídy. Rekonstrukce náměstí je také součástí současného trendu, v rámci kterého dostávají městská veřejná prostranství “lidštější” tvář a do center velkých měst se dostává zeleň. Příklady můžeme vidět v Londýně, Kodani či v Torontu.

Zdroj obrázku: Archiv IPR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram