Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kanada dekriminalizuje některé tvrdé drogy, včetně kokainu a MDMA

10. 06. 2022 - jan.sercl

Britská Kolumbie se stane první kanadskou provincií, kde budou od příštího roku dekriminalizované vybrané návykové látky, konkrétně kokain, metamfetamin, MDMA a opioidy. Uživatelé starší 18 let budou mít dovoleno přechovávat 2,5 gramu těchto substancí.

Toto usnesení nabyde platnosti od začátku roku 2023 a trvat by mělo až tři roky. Kanada chce tímto způsobem bojovat proti narůstajícím hodnotám úmrtí z důvodu předávkování nelegálními látkami. Provincie požádala o výjimku z trestního zákoníku poté, co si předávkování vyžádalo v loňském roce v této oblasti více než dva tisíce obětí. Pokud by vás s povoleným množstvím drogy přistihl příslušník policie, nebude vás zatýkat a látku vám nechá. Dále bude policie nabízet informace o dostupné zdravotní a sociální podpoře namísto trestání osob užívajících drogy.

Původní návrh provincie bylo 4,5 gramu látky, přičemž i tato hodnota se některým lidem zdála příliš nízká. Kevin Yake, viceprezident Sítě uživatelů drog ve Vancouveru (VANDU) a čtyřicetiletý uživatel drog, uvedl, že mnoho náruživých uživatelů drog je závislých na mnohem více než 2,5 gramu denně a že tato politika, ačkoli je významná, je podle všeho "připravuje na selhání". „U 4,5 gramu jsem si myslel, že je to málo. 2,5 gramu, to je podle mě směšné," řekl. „Takové množství potřebuji k tomu, abych se ráno probudil. Lidem s vyšší tolerancí to nemusí stačit vůbec," dodal.

Podobnou změnou si v roce 2020 prošel americký stát Oregon, kde bylo dekriminalizováno držení malého množství všech nelegálních drog. Možná ještě lepším příkladem je Portugalsko. Na přelomu století se potýkalo s krizí, včetně vysoké míry infekce HIV mezi lidmi užívajícími drogy, tudíž v roce 2000 zde byly všechny ilegální drogy dekriminalizovány. Od té doby se snížily hodnoty přenosu HIV a zaznamenané užívání drog a úmrtí na drogy v poměru k celkové populaci jsou výrazně pod evropským průměrem.

Dalším důvodem pro změnu má být snížení sociálního stigmatu spojeného s užíváním návykových látek. Portugalský protidrogový koordinátor João Goulão tvrdí, že v dnešní době se problémy se závislostí týkají všech sociálních skupin. „Už to není něco, co se děje jen ostatním. Je to něco, co se děje ve vašich rodinách, v každé rodině. A to je chvíle, kdy je třeba se podle něj zamyslet: „Dobře, proč bych měl považovat svého syna či svého synovce za zločince? Vždyť je to nemocný člověk, který se potřebuje vyléčit."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram