Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kam v Praze na betlémy?

14. 12. 2022 - Vincenc Novák

Betlém - jeden z tradičních symbolů Vánoc. Jako každý rok, i letos se v Praze nachází mnoho míst, kam je možné ve vánočním čase zajít tuto tradici obdivovat. Mnoho z pražských betlémů má také velmi dlouhou historii.

K vánočnímu času patří tzv. jesličky již po staletí. Vůbec poprvé spatřily světlo světa v roce 1223 v jednom klášteře nedaleko italského Assisi. Dle legendy tuto tradici založil sv. František. Nejstarší dochovaný betlém v dnes všeobecně známé podobě pochází z roku 1289 a je uchován v kostele Santa Maria Maggiore. Praha spatřila první jesličky v roce 1562 v kostele sv. Klimenta.

A kam se letos v Praze zajít na betlémy podívat?

Starobylý betlém v pražské Loretě

Jedním z nejpůsobivějších pražských betlémů je ten, který najdeme v Loretě nedaleko Pražského hradu. Skládá se z celkem 48 figur, z nichž nejvyšší dosahují výšky až 175 centimetrů. Tento impozantní skvost pochází z 2. čtvrtiny 18. století a dodnes se spekuluje o technice jeho výroby.

Betlém bude přístupný od 25. prosince do 8. ledna 2023.

Betlémy v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Jesličky v bazilice na Vyšehradě pochází z 19. století a tvoří je celkem 13 postav. Ježíškova rodina je zde vyobrazena v životní velikosti. Autor tohoto díla je neznámý, ale dle techniky se usuzuje, že jím mohl být někdo z okruhu tyrolských řezbářů. Betlém na Vyšehradě se řadí mezi jedny z nejhezčích v Praze

Betlém bude možné navštívit od 24. prosince do 6. ledna 2023.

Betlém u Matěje

Další ze zajímavých betlémů se nachází v kostele sv. Matěje nedaleko pražské Baby. Je tvořen až 250 figurkami a jeho zvláštností je, že je celý vytvořen z perníku. V dřívějších dobách počet jeho figurek čítal až 300 kusů. Současným autorem betlému, který vzniká již od roku 1972, je Daniel Zítka, jenž jednotlivé součásti peče a zdobí již 20 let.

Betlém bude možné vidět od 24. prosince do 6. ledna 2023.

Betlém v Emauzích

Betlém v Emauzském opatství pochází z přelomu 19. a 20. století a jedná se o typickou ukázku tzv. beuronské umělecké školy. Jeho autory jsou členové zdejší komunity, bratři Benitius, Gabhardus a Robert. Betlém je zajímavý také svojí historií. Ačkoli byl emauzský chrám za 2. světové války silně poničen, samotnému betlému se nic nestalo. Došlo pouze ke ztrátě některých figurek.

Od roku 1948 byl emauzský betlém uchováván ve Strahovském klášteře. V Emauzském opatství je opět vystavován od roku 2003, kdy byl místní kostel znovuotevřen.

Krásu betléma v Emauzích lze obdivovat od 24. prosince do 29. ledna 2023.

Betlémy v Muzeu Karlova mostu

Jedna z výstav betlémů se koná také v Muzeu Karlova mostu. Na výstavě je k vidění kupř. slaměný betlém od Andrzeje Wrzecionka či vltavský rybí betlém, který je dokonce zapsán v české knize rekordů. Letos se návštěvníci seznámí mimo jiné také s vánočními pověrami či kouzly našich předků.

Výstavu lze navštívit od 26. prosince do 2. února 2023.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele geralt ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram