Windows 11 přinesl mnoho otázek, nicméně mnozí si kladou jednu otázku. Bude můj počítač schopný novou generaci operačního systému utáhnout a poběží bez problému? Microsoft přišel s aktualizovanou verzí aplikace PC Health Check zdarma. Ta se ovšem u starších procesorů může splést.

Aplikaci je možné stáhnout ze stránek společnosti Microsoft. Možnost stáhnutí aplikace není zřejmá, je třeba sjet až úplně dolů a tam je možnost program stáhnout. Aplikace je užitečná i proto, že dokážou odhalit funkce nutné pro Windows 11, které procesory podporují, ale mají je vypnuté v BIOSu. Jedná se například o Secure Boot či TPM 2.0.

Zatímco u novějších aplikací by problém s kompatibilitou být neměl, mohou nastat problémy u starších počítačů, ale to i v případě, že máte dostatečně výkonný procesor, jen staršího data výroby. Řada uživatelů, kteří nový operační systém testovali, neměla v rámci betaverze žádný problém, nicméně aplikace jim napsala, že je jejich PC nedostatečně výkonný.

Na tuto situaci Microsoft upozorňoval již během léta. Starší procesory, které nejsou na seznamu podporovaných, pravděpodobně Windows 11 rozjedou a Microsoft nebude instalaci systému nijak blokovat. Vyhrazuje si však právo odepřít některé aktualizace systému, a to včetně aktualizace zabezpečení.

Zdroj fotografie: Microsoft