Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jaké jsou benefity a rizika veganské stravy u malých dětí?

27. 06. 2022 - jan.sercl

Obecně se dá říci, že u dětí s veganskou stravou je nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění a také nižší míra tělesného tuku. Na druhou stranu se tyto děti mohou potýkat s nutričními nedostatky, převážně co se týče vitamínů a minerálů obsažených v mase a živočišných produktech.

Profesor Jonathan Wells (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health), který řídil studii zkoumající účinky všežravé, vegetariánské a veganské stravy u dětí, řekl: „Víme, že lidé se stále více přiklánějí k rostlinné stravě z několika důvodů, včetně podpory dobrých životních podmínek zvířat a snížení našeho dopadu na klima. Celosvětový přechod na rostlinnou stravu je nyní považován za klíčový pro zabránění klimatickému zlomu a my toto úsilí rozhodně podporujeme."

Studie ukázala, že děti, které se stravovaly vegansky, byly v průměru o 3 cm nižší, měly o čtyři až šest procent nižší obsah minerálů v kostech a více než třikrát častěji trpěly nedostatkem vitaminu B12 než všežravci. Zároveň měly o 25 % nižší hladinu lipoproteinů o nízké hustotě (LDL - nezdravé formy cholesterolu) a nižší hladinu tělesného tuku. Jedna z autorek studie, doktorka Małgorzata Desmond, prohlásila: „Zpočátku jsme byli překvapeni špatným kardiovaskulárním zdravotním profilem vegetariánských dětí, ale údaje o jejich stravě ukázaly, že jedí spíše zpracovaný typ rostlinné stravy s menším množstvím vlákniny a cukrů ve srovnání s vegany. Zjišťujeme tedy, že samotná rostlinná strava není zárukou zdraví, stále je třeba vybírat zdravé potraviny."

Tým dále zdůraznil, že při rostlinné stravě je nutné doplňovat vitamin B12 a vitamin D a že je třeba udělat více pro zvýšení povědomí o této problematice v rodinách vegetariánských a veganských dětí. „Zjistili jsme, že veganské děti mají nižší kostní hmotu i po zohlednění jejich menšího těla a velikosti kostí. To znamená, že do období dospívání, kdy je potřeba živin specifických pro kosti vyšší, mohou vstupovat s již zjištěným deficitem kostní hmoty. Pokud je tento deficit způsoben stravou, která přetrvává i v období dospívání, může to zvýšit riziko nepříznivých výsledků v oblasti kostí v pozdějším věku." Další autorka, profesorka Mary Fewtrell, zmínila, že tyto nedostatky mohou vést k osteoporóze, řídnutí kostí a ke zlomeninám.

Autor/ka fotografie: Taryn Elliott: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/piknik-vegetariansky-barevny-avokado-4374580/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram