Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak se z Ameriky stal národ konzumentů rychlého občerstvení

06. 09. 2022 - jan.sercl

Stravovací návyky se změnily a lidé místo tradičních jídel stále častěji svačí. Podle průzkumu společnosti Mondelez z roku 2021, který se týkal rychlého občerstvení, přibližně 64 procent spotřebitelů na celém světě uvedlo, že dává přednost několika malým jídlům během dne před několika velkými.

Stravovací návyky Američanů se vždy měnily s dobou. Průmyslová revoluce přinesla šablonu tří jídel denně, ovšem následné inovace obalů na počátku 20. století zavedly svačiny do běžného stravování. Obrovské supermarkety poskytly spotřebitelům zdánlivě nekonečné množství zářivých a lesklých výrobků, z nichž si mohli vybírat. Během pandemie se díky velké změně způsobu práce milionů Američanů situace ještě zhoršila a byly otevřeny nové kategorie občerstvení, což je dobrá zpráva pro prodejce, ale ne pro naše zdraví.

Podle společnosti Euromonitor International, která do této kategorie zahrnuje ovocné snacky, zmrzlinu, sušenky, tyčinky, cukrovinky a slané snacky, vzrostl trh pochutinami v USA z přibližně 116,6 miliardy dolarů v roce 2017 na odhadovaných 150,6 miliardy dolarů v roce 2022 a podle prognózy vzroste na 169,6 miliardy dolarů v roce 2027. „Svačinky jsou dnes všudypřítomné," uvedla Sally Lyons Wattová, výkonná viceprezidentka společnosti IRI, která se zabývá průzkumem trhu. „Je to životní styl."

Dnes je to sice norma, ale v minulosti stravování třemi jídly denně „rozhodně nebylo standardem", říká Ashley Rose Youngová, historička stravování ze Smithsonova národního muzea americké historie. Tato praxe se ve Spojených státech dostala do módy díky průmyslové revoluci, kdy tovární rozvrhy diktovaly dělníkům jejich stravovací návyky. „Před odchodem do práce jste se chtěli najíst, abyste se najedli na celý den," řekla Youngová. „Pak následovala polední přestávka, abyste doplnili energii... a pak jídlo po práci". S tím, jak se stravování ve Spojených státech standardizovalo, se objevila nová pravidla stravování - a s nimi i nový přístup k svačinám. V průběhu let se díky dalším změnám v americké kultuře a technologiím stalo občerstvení na cestách ještě atraktivnějším, poznamenala Youngová.

Mikrovlnné trouby, které byly poprvé představeny v roce 1955, umožnily zcela nový typ balených potravin. A po druhé světové válce začalo stále více lidí nakupovat potraviny v masových obchodech, a nikoliv v sousedních zelených obchodech. „Vznikly obrovské supermarkety s regály plnými svačinek v krabičkách," uvádí Youngová, což mělo přispět ke vzniku kultury svačinek v zemi. Jakmile mileniálové začali nakupovat sami pro sebe, tento trend se ještě zrychlil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram