Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak předcházet šikaně na školách?

06. 03. 2023 - Tereza Benešová

Šikana je bohužel velmi častou součástí školního prostředí. Jedná se o úmyslné zneužívání lidí, o problematiku, jejíž řešení je velmi problematické. I přesto však můžeme říct, že jednotlivé školy zavádí postupy, jejichž cílem je násilí a šikaně na našich školách předcházet. 

Šikanou označujeme jakékoliv chování, které obsahuje záměr ublížit, zastrašit nebo ohrozit jiného žáka. Obsahuje bití, vydírání, slovní útoky, vyhrožování i pomluvy. Je tu i nepřímá podoba jako demonstrativní přehlížení a ignorování žáka. Také může být realizována přes internet, v tom případě se jedná o kyberšikanu. 

Programy, které mnohé školy zavedly, informují o prevenci šikany. Označují co je šikana a jakými kroky ji můžeme zmírnit. Programy také obsahují informace pro žáky, aby uměli šikanu správně identifikovat a nakonec se jí i bránit. 

Pro školy je důležité zavést jasný a jednotný systém postihů pro ty, kteří šikanují. V této problematice by měla platit nulová tolerance. Také se často zavádí speciální pracovník, který se na tuto problematiku přímo zaměřuje. 

Dokonce se na některých školách začíná využívat technologie proti šikaně. Poskytují svým žákům aplikace, které jim pomáhají informovat o šikaně. Rodiče a učitelé mají pak okamžitou informaci a mohou proti ní snáze bojovat. 

Šikana je těžká a neměla by být ignorována. Pokud jste šikanováni, a nebo jste svědkem šikany, mluvte o tom s kýmkoliv z blízkých. Dál pak můžete udělat něco z následujících opatření: 

  1. Vyhněte se situacím, ve kterých se potkáváte se šikanou.
  2. Ignorujte útočníky.
  3. Mluvte o situaci s ostatními.
  4. Travte čas s pozitivními přáteli.
  5. Chovejte se k útočníkovi slušně a požadujete to samé i po něm.
  6. Popřemýšlejte, jak se budete chovat, pokud budete svědkem šikany.
  7. Navštivte odborníka.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram