Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Indii zachvátila vlna veder, stovky lidí umírají vyčerpaní horkem

25. 05. 2022 - jan.sercl

Již v březnu 2022 byly naměřeny průměrné maximální hodnoty v severozápadní a centrální Indii mezi 36 a 37,8°C, podle indického meteorologického úřadu (IMD) byla průměrná maximální teplota v celé Indii nejvyšší za posledních 122 let.

Přes noc si lidé od horka také příliš neodpočinou, jelikož teploty ve většině oblastí neklesají pod 30°C. Jedinou možností ochlazení pro nižší třídu jsou větráky, deštníky a koupání ve vodě, která bývá výrazně znečištěná. Mnozí nemají přístup k elektřině a jsou tak odsouzeni přetrpět tuto tíživou situaci bez klimatizací. Zdravotnické úřady hlásí stovky úmrtí na úpal v celé zemi, ale skutečný počet je pravděpodobně mnohem vyšší.

Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), orgánu OSN pro změnu klimatu, patří Indie k zemím, které mají být dopady klimatické krize postiženy nejvíce. „Budoucnost vln veder vypadá hůře i s výrazným zmírněním změny klimatu a mnohem hůře bez zmírnění," řekl Elfatih Eltahir, profesor hydrologie a klimatu na MIT. Vlny veder bohužel na státy v této oblasti působí každým rokem a nízká životní úroveň místních obyvatel situaci akorát zhoršuje.

Mezi postiženými krajinami je také Pákistán, kde ve městech Džabábád a Sibi v jihovýchodní provincii Sindh byly zaznamenány nejvyšší teploty 47°C, což byla prý v onen den nejvyšší naměřená teplota na celé severní polokouli. U teplot podobných magnitud nastává otázka, zda nemohou během následujících let způsobit obrovskou humanitární krizi, jejíž rozsah si umíme těžko představit.

Jedinou záchranou těchto oblastí je období monzunů, které mají na svědomí velkou část srážek v průběhu roku. Monzuny postupují od jižních oblastí, což znamená, že teploty se začnou postupně snižovat. U severněji umístěných oblastí mohou ovšem lidé na ochlazení čekat až do začátku června. Klimatologové si stále nejsou zcela jistí, jakou roli hraje globální oteplování v současné vlně veder v Indii, ale v jednom mají jasno: Vlny veder tohoto rozsahu se stávají pravidelnou součástí počasí v jižní Asii, nikoliv krizí, která se objevuje jednou za desetiletí.

Fotografie od uživatele Anugrah Lohiya ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram