Cookie Consent by Free Privacy Policy website

I věda umí být fotogenická

06. 12. 2022 - Vincenc Novák

Bádání není jen o přinášení nových poznatků, výzkumný proces má i svoji uměleckou stránku. Akademie věd České republiky uspořádala již 9. ročník soutěže Věda fotogenická.

V letošním ročníku soutěže měla porota i veřejnost na výběr z 244 fotografií. Do soutěže se zapojilo celkem 90 autorů, kteří pracují v některém z ústavů AV ČR.

Vítězem v hlavní kategorii soutěže, která se zaměřuje na fotografie s vědeckou tematikou, se stal Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho dílem je snímek zobrazující reakci bromu a hliníku. Úspěšní byli také Hana Sehadová se s snímkem "Černí pasažéři" či Lukáš Vejřík, jenž je autorem fotografie zachycující krajinu pod africkým nebem.

Vedlejší kategorie soutěže je zaměřena na dobrodružství a zajímavosti, které vědce potkávají během jejich práce či mimo ni. V této kategorii zvítězil Roman Garba, který pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Úspěšná byla jeho fotografie s názvem "Mad Max v Mauretánii".

V letošním roce přibyla také kategorie video, ve které zvítězil Roman Dvořák z Ústavu jaderné fyziky AV ČR s videem, které nese název "Metelesku blesku".

Všechny fotografie i videa si lze prohlédnout na výstavě "Věda fotogenická", jenž se koná v Galerii Věda a umění přímo v budově Akademie věd ČR. Výstavu je možné navštívit až do 31. ledna 2023. Vstup je zdarma.

Zdroj obrázku: Akademie věd ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram