Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Elon Musk chce koupit platformu Twitter

20. 04. 2022 - jan.sercl

Před nedávnem se Elon Musk rozhodl koupit zhruba devět procent akcií Twitteru, díky čemuž se z něj stal největší držitel akcií společnosti. Nyní se zdá, že mu původních devět procent nestačí a platformu by chtěl koupit celou.

Krátce poté, co byl jeho podíl zveřejněn, oznámil generální ředitel Twitteru, že se Musk stane členem správní rady. O několik dní později však Musk změnil kurz a rozhodl se, že do představenstva nakonec nevstoupí. Pokud by se totiž stal členem, Musk by nesměl nashromáždit více než 14,9 % skutečného vlastnictví kmenových akcií společnosti v oběhu.

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie. Od doby, kdy jsem investoval, si však uvědomuji, že v současné podobě nebude společnost ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost," tvrdí Musk ve své nabídce.

Musk nabídl cenu, která převyšuje hodnotu akcií o 38 % před investicí a dodal, že tato nabídka je finální. V případě odmítnutí prý bude muset "přehodnotit své postavení akcionáře".

Mnozí nejbohatšího muže světa kritizují, že toto rozhodnutí se nezdá být příliš ekonomicky výnosné, ale on sám dal velmi jasně najevo, kvůli čemu se k těmto krokům odhodlal. „Není to způsob, jak vydělat peníze, jen si myslím, že můj silný, intuitivní pocit je, že mít veřejnou platformu, která je maximálně důvěryhodná a široce inkluzivní, je pro budoucnost civilizace nesmírně důležité," řekl na TED2022. „Ale ano, ekonomická stránka mě vůbec nezajímá."

Nebude to pro něj ovšem tak jednoduché. I přes ohromnou nabídnutou finanční sumu se správní rada Twitteru hodlá vůči převzetí bránit. Před pár dny jednomyslně schválili nařízení, které říká, že pokud některá osoba nebo skupina získá skutečné vlastnictví alespoň 15 % kmenových akcií společnosti Twitter v oběhu bez souhlasu představenstva, budou mít ostatní akcionáři možnost koupit další akcie se slevou. Toto nařízení má správní radě umožnit, aby mohli vykonat "informovaný úsudek" a "přijmout opatření, která jsou v zájmu akcionářů". Tento plán prý však nebrání představenstvu přijmout akviziční nabídku, pokud to považují za nejlepší zájem společnosti a jejích akcionářů.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram