Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dopravní podnik bude testovat vodíkový autobus

29. 11. 2022 - Daniel Kapek

V prvním čtvrtletí následujícího roku začne Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) s testováním autobusu na vodíkový pohon. Jedná se o vozidlo se stejnou karoserií, jakou mají pražské elektrobusy.

V prvním čtvrtletí následujícího roku začne Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) s testováním autobusu na vodíkový pohon. Jedná se o vozidlo se stejnou karoserií, jakou mají pražské elektrobusy.

Jak funguje pohon na vodík?

I přes to, že kola autobusu budou poháněna elektromotory, nebudou napájeny z baterie. Vlastně budou, jen ne primárně. O napájení elektromotorů se postarají takzvané PEM články (Proton-Exchange-Membrane). V nich bude probíhat reakce vodíku se vzdušným kyslíkem, díky které bude vznikat elektrická energie právě pro trakční pohon. V této reakci nefiguruje uhlík, a tak přímé emise oxidu uhličitého zůstanou na nule. Na rozdíl od běžných elektrobusů zde není tolik akumulátorů, díky nimž je výroba elektrobusu mnohem náročnější, a tak jsou nepřímé emise vodíkového autobusu značně nižší než u běžného bateriového elektrobusu.

Plnění vodíku zabere „pouhých“ deset minut

Vozidla s vodíkovým pohonem se přesně nazývají „elektrická vozidla s palivovým článkem“ (FCEV, Fuel Cell Electric Vehicle). Z toho plyne, že se jedná v podstatě o elektrobusy. Hlavní rozdíl mezi nimi je zdroj trakční elektřiny. Na rozdíl od běžných elektrobusů, jejichž plné nabití trvá i hodiny, naplnění celé nádrže tohoto vozidla zabere podle dopravního podniku asi deset minut. Autobus je vybaven i bateriemi, které mu umožní vyrovnat výkonové požadavky. Baterie zároveň poskytují dojezd až dva kilometry, který využijí třeba zaměstnanci DPP při pojíždění v garážích.

Provoz vodíkového autobusu je výrazně dražší než u naftového

DPP spočítal, že náklady na provoz, údržbu, pronájem a zaškolení řidičů vyjdou na 54 korun (bez DPH) na vozokilometr. Tato cena se týká běžných jízd s cestujícími, ale také manipulačních a prezentačních jízd. DPP odhaduje spotřebu vodíku na 10 kg na 100 kilometrů s ročním nájezdem 40-50 tisíc kilometrů. Z toho vyplývá, že při predikované ceně 300 korun za kilogram vodíku bude roční provoz o cca. dva miliony dražší než u běžného autobusu.

Zdroj obrázku: DPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram