Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Dokáží mladí lidé znovu rozhodnout volby? Studenti zorganizovali pro studenty debatu prezidentských kandidátů 

10. 12. 2022 - Daniel Kapek

V prostorách Next Zone proběhla debata prezidentských kandidátů, která stojí na principu studenti studentům. Debatu sledovali studenti po celé republice a na její přípravě se rovněž podíleli studenti z celé

Účast v debatě přijalo pět kandidátů, kteří byli vybráni na základě volebních preferencí. Debatovali senátoři Pavel Fišer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Například rešerši, předvolební průzkumy a propagaci zajistili studenti žurnalistiky a marketingu z FSV UK, znělky složili a nahráli studenti a pracovníci pardubické konzervatoře a vizuální identita vzešla od studentů grafického designu a multimediální tvorby z Plzně. V režii studentů byl také fact-checking, maskérny i catering ve studiu a samozřejmě i samotný přímý přenos. Vysílalo se z centra Next Zone v areálu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze.

Máme radost z této široké spolupráce, protože jen díky ní a podpoře radních pro školství a dalších partnerů můžeme projekt dostat do škol po celé republice,“ říká koordinátorka celého projektu, studentka Anežka Tetřevová.

Debata byla středoškolákům ušitá na míru

Studentská voličská skupina bývá ve volbách často opomíjena, a jejich „mobilizace“ před posledními parlamentními volbami se promítla do volebních výsledků. Proto byla debata směřována na prvovoliče z třetích a čtvrtých ročníků středních škol, jimž byla debata ušita na míru. Probíraná témata vyšla z průzkumu iniciativy Politika (nejen) pro mladé. 

Obsah diskuze nebyl příliš překvapivý. Všichni se shodli na západní orientaci ČR, členství v EU a NATO vnímají jako nezbytnost a všichni souhlasí s manželstvím pro všechny, kromě Pavla Fischera, který by se pouze vyhnul slovu manželství, ale s narovnáním práv souhlasí. 

Kdo je víc based?

Pětice kandidátů ožila, když se student z Tábora zeptal na negativa každého z nich. Danuše Nerudová se jako první ujala slova a přiznala, že skáče lidem do řeči a také, že vždy když otevře čokoládu tak sní celou tabulku. „Já mám asi dvě společné negativní vlastnosti s paní profesorkou Nerudovou,“ odpovídá Hilšer, a snaží se dál hledat své negativní vlastnosti, „Máme na to dvě minuty,“ zavtipkoval.  Pavel Fischer má zase rád hořkou čokoládu a přiznal, že během předvolební kampaně nestíhá sportovat. Petr Pavel prý vypadá jako nezáživný suchar, protože se věnuje tématům, u kterých se nevtipkuje, stejně jako Josef Středula, který se neusmívá, protože také řeší vážná témata. 

Pak moderátor přešel na dotazy od diváku z českých škol. „Nevím jestli jí (otázce) budete rozumět, Kdo z vás je nejvíc based?“ zeptal se moderátor. „To já už nedávám,“ odpovídají Hilšer s Nerudovou. To by mi asi musely vysvětlit děti, pokračuje Nerudová

Perfektní debata, chválí studenty generál Pavel

I přes pár drobností si nakonec prezidenští kandidáti debatu pochvalovali. Danuše Nerudová v závěrečném proslovu pogratulovala studentům k úspěšné debatě a připomněla jim, že jsou silnější, než si myslí. Josef Středula poděkoval vedení školy i studentům, kteří se na akci podíleli či debatu pouze sledovali. „Je mi ctí mít možnost kandidovat na prezidenta republiky v zemi, ve které jsou lidé jako vy, řekl. Na twitterovém účtu generála Pavla se krátce po skončení debaty objevilo video, ve kterém Petr Pavel chválil studenty za perfektní organizaci, „Pokud budou přistupovat takhle i k volbám, tak je to skvělé,“ sdělil. 

Záznam debaty najdete na webu: zavolime.cz

Zdroj obrázku: Živý přenos debaty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram