Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Členové skupiny BTS možná obdrží výjimku z povinné vojenské služby

26. 04. 2022 - jan.sercl

Jihokorejská hudební skupina BTS se již roky významně podílí na ekonomice a kultuře Jižní Korey. Lidé se nedokáží shodnout na tom, zda by měli členové absolvovat alternativní veřejnou službu, nebo je jejich momentální přínos příliš důležitý na to, aby se přestali věnovat hudbě.

V Jižní Koreji by měl každý schopný muž v 18-28 letech podstoupit vojenskou službu alespoň po dobu 18 měsíců. Hlavním důvodem je nejspíše potenciální konflikt se Severní Koreou, která se nebojí dávat najevo svou vojenskou a palebnou sílu. Podle současného zákona jsou od povinnosti vykonávat alternativní veřejnou službu osvobozeni pouze medailisté z olympijských a asijských her a celosvětově uznávaní a oceňovaní klasičtí hudebníci, kteří jsou nominováni místním ministrem kultury.

BTS by se však dost dobře mohli dostat na tento seznam, neboť jejich kulturní význam je ohromný. Minulý rok přispěli jihokorejské ekonomice 3,5 miliardy dolarů, což je ekvivalent 26 středně velkých firem. Zároveň se měli zasloužit o 800 tisíc turistů, kteří navštívili Jižní Koreu kvůli jejich koncertům.

Momentální zákony jsou v této problematice ovšem velmi přísné, a lidé, kteří se snaží vyhnout povinné vojenské službě, jsou často vězněni a v případě emigrace je jim zakázán opětovný vstup do země. „Je pravda, že BTS propaguje národní prestiž, ale standardy pro hodnocení národní prestiže jsou příliš vágní," řekl Choi Hyung-seok, 32letý kancelářský pracovník Observeru. „Pokud budou slavní zpěváci osvobozeni od vojenské služby, počínaje BTS, pravděpodobně dojde k mnoha případům zneužití (tohoto zákona). Myslím, že je důležité mít určitou flexibilitu, aby slavní muži mohli vykonávat svou práci a zároveň sloužit zemi."

Kim Jong-woo, student univerzity v hlavním městě, připustil, že se cítí "nepříjemně", když podporuje výjimku, ale dodal: „Jižní Koreu by to učinilo silnější a přitažlivější a posílilo by to měkkou moc země, kdyby lidé jako Son Heung-min a BTS mohli pokračovat ve své kariéře jako hudebníci nebo sportovci, místo aby rok a půl sloužili v pěchotní jednotce nebo pochodové kapele."

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram