Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Čeští vývojáři přichází se hrou, která by mohla pomoct při léčbě obsedantně kompulzivní poruchy

14. 01. 2022 - Patrik Vodrážka

Žít s nějakou poruchou není jednoduché a jen zlomku lidí se dostane adekvátní pomoci. Jednou z poruch je i obsedantně kompulzivní porucha (OCD), která se projevuje nutkavým pocitem vykonávání nějaké činnosti jako třeba opakované kontrolování zamčených dveří. To může mnohdy i velmi zhoršit kvalitu života. A tak přišli čeští vývojáři s možným ojedinělým řešením.

Ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví (NÚDZ) přišlo vývojářské studio Piexelfield se speciální mobilní hrou Alivio. Ta má hráče vystavit situacím, jež v nich spouští úzkost, které se zbavují obvykle pomocí kompulzí, tedy opakovaným prováděním určité činnosti. Hra jim v tom má však zabránit. Jde totiž o jeden z vůbec nejúčinnějších způsobů léčby OCD, tzv. expoziční terapii.

Hra je zaměřena na nejčastější subtypy spouštěčů OCD, takže by měla především pomoci osobám, které trápí přehnaná potřeba pořádku a čistoty, obávají se nebezpečí či kontaminace či důvěřují pouze autoritám a potřebují vše dělat podle návodu.

Ve hře má hráč za úkol budovat vlastní impérium, zde půjde o stavbu a následnou údržbu továrny na výrobu limonády. Hra má vystavit hráče stimulům, které v něm vyvolávají nepříjemné pocity a pak ho pozitivně motivovat k odolání nutkavým pocitům, aby hráč neprovedl takzvanou kompulzi. ¨

Jde zatím o zcela ojedinělý projekt podobného typu a ani samotní tvůrci zatím netuší, zda bude hra účinná. Vydání hry tedy bude ještě přecházet analýza výzkumníku z NÚDZ, kteří na dobrovolnících budou testovat úspěšnost „léčby“ tohoto typu. V budoucnosti by se tak díky tomuhle projektu mohlo inspirovat další množství tvůrců, kteří by mohli vytvářet hry podobného typu.

Fotografie pochází od uživatele energepic.com ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram