Cookie Consent by Free Privacy Policy website

České Dráhy chtějí až 90 patrových jednotek, které nahradí dosluhující City Elefanty

25. 05. 2022 - Daniel Kapek

České Dráhy chtějí letos vypsat soutěž na v pořadí již třetí ikonu pražské železniční dopravy. Vlaková doprava v rámci Pražské integrované dopravy je postavena především na CityElefantech, které ČD provozuje i v Ostravě. Pro příměstskou železniční dopravu budou elefanty zásadní ještě dlouho, neboť ČD nedávno zajistily osazení 66 z 82 jednotek evropským zabezpečovacím systémem ETCS.

Dne 1.  ledna 2025, kdy bude na železničních koridorech ETCS povinné, chtějí ČD mít minimálně 26 Elefantů s tímto zabezpečovačem. Další mají postupně následovat.

Zbylých 16 elfantů, dodaných mezi lety 2000 a 2005, by muselo projít rozsáhlou modernizací, která se už nevyplatí. Budou proto nasazeny mezi Prahou a Benešovem, kde mohou vlaky bez ETCS jezdit do prosince 2026 a na trasu Praha – Beroun, kde vydrží minimálně do konce roku 2028.

Jako náhradu za postupně vyřazované elefanty, chtějí ČD tzv. dvousystémové jednotky, které mají řešit plánovanou konverzi napájení v Praze a okolí ze 3 kV stejnosměrného na 25 kV střídavého proudu. ČD projekt pracovně nazývají EMU 400, neboť nové velkokapacitní jednotky mají pojmout nejméně 380 cestujících. Délka souprav může být přes sto metrů, což by odpovídalo čtyřem vozům.

Před Elefanty, které denně přepravují asi pětinu všech cestujících ČD, byla po dekády ikonou pražských železnic řada 451, známá jako Žabotlam, který byl definitivně vyřazen v roce 2018.

Zdroj fotografie: Česká televize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram