Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Budoucnost elektromobilů a začátek konce spalovacích motorů

29. 07. 2021 - Patrik Vodrážka

Elektromobily jsou velmi aktuálním a zároveň také kontroverzním tématem již nějakou dobu. Někteří je milují, jiní je ostře kritizují a „auto na baterky“ by si nikdy nekoupili. Vypadá to nicméně, že je to nevyhnutelná budoucnost a auta na elektrický pohon brzo vymění ty se spalovacím motorem.

V současnosti je zájem o elektromobily menšinový, podle výzkumu společnosti Ernst & Young, kterého se zúčastnilo devět tisíc lidí ve třinácti státech, chce v globálním měřítku jako své příští auto 41 % lidí elektrifikovaný či plně elektrizovaný vůz, polovina oslovených chce auto se spalovacím motorem, dvě procenta mají zájem o elektromobil s vodíkovými palivovými články a osm procent si není jisto. Jedná se ovšem o zlepšení oproti loňskému září, kdy proběhla podobná studie, ve které mělo zájem o hybridní nebo elektrické vozidlo 30 procent dotazovaných.

Kritika elektromobilů…

Odpůrci elektromobilů vidí mnohdy elektromobily jako stejně či dokonce více neekologické, než ty se spalovacími motory. Jeden z argumentů je i to, že samotná výroba elektromobilu není až tak ekologická. Emise vyrobené při výrobě se vyrovnají celkovým emisím pro auta se spalovacími motory po nájezdu 60 až 120 tisíc km. Často je tedy mnohem lepší nejprve ukončit životní cyklus auta se spalovacím motorem a pak až si teprve pořídit elektromobil. Další z argumentů je ten, že jsou elektrická auta poháněná elektrikou, která většinou není čistá a pochází například z uhelných elektráren a je tedy podle nich jedno, jestli jde nečistota z komínu elektrárny, nebo výfuku auta.

Výzkum ze serveru The Verge se věnoval celému cyklu od výroby elektromobilů až po jejich likvidaci a zjistil, že se za celou tuto dobu uvolní mnohem méně emisí. V Evropě, kde je relativně nejčistší elektrická energie, se produkuje v celkovém úhrnu o 60 až 68 procent méně emisí.

Konec spalovacích motorů

Evropská Komise navrhla, aby byl do roku 2035 v podstatě vyloučen prodej nových aut na benzínový či spalovací motor. Má se jednat o začátek konce spalovacích motorů, neboť se počítá s průměrnou životností automobilu patnáct let, čili by všechny spalovací motory měly být z trhu staženy do roku 2050.

A jaký máte pohled na elektromobily vy? Myslíte si, že se jedná o krok dopředu?

Fotografie od uživatele incusion ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram