Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Bezpečnější čekání na tramvaj. V Charkově mají první tramvajovou zastávku s krytem

31. 08. 2022 - Daniel Kapek

Charkov je druhé největší ukrajinské město a od začátku ruské invaze je jedno z nejvíce odstřelovaných míst. Nově se na zastávkách městské hromadné dopravy začnou objevovat kryty.

Charkov se nachází asi 15 kilometrů od fronty. V této vzdálenosti zůstává v dostřelu většiny ruských děl, které zbůsobují zkázu po celém městě. Podle Amnesty International byly jen v Charkově zabity stovky civilistů. K ochraně dalších se začnou na tramvajových zastávkách objevovat kryty.

„Je jasné, že neochrání před přímým raketovým úderem, ale před střelami ze salvových raketometů životy lidí zachrání,“ uvedl podle agentury Ukrinform starosta Charkova Ihor Těrechov. Kryt je vybaven wifi a televizní obrazovkou, na které lze sledovat okolí zastávky. Nachází se v něm i sto kilogramů písku
k hašení požárů.

Kryt je postaven ze železobetonu, z venku jej vyzdobil malbami Jaroslav Jefremov. Hlavním motivem se stalo označení Charkova jako „město-hrdina.“ Zastávky městské hromadné dopravy jsou častými cíly ruského odstřelování, proto radnice vytipovala 25 zastávek, na kterých se objeví podobné kryty.

Rusové zničili i pražské tramvaje

Odstřelování z ruských děl se nevyhnulo ani vozovnám tamního dopravního podniku. Největší ukrajinská tramvajová vozovna Satlivka byla novým domovem tramvají, které byly vyrobeny v ČKD Tatra Smíchov. Charkovský tramvajový provoz je z velké části postaven na tramvajích T3 a T6A5, které postupně charkovský dopravní podnik kupoval od pražského dopravního podniku (DPP).

Do minulého roku DPP na Ukrajinu tramvaje prodával, nicméně již v březnu DPP sdělil, že je na Ukrajinu pošle darem až to bezpečnostní situace umožní. Součástí daru mají být i autobusy.

Zdroj fotografie: Suspilne.media

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram