Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Azorské ostrovy - objevte portugalský ráj v Atlantiku

18. 10. 2022 - Aneta Havránková

Když se řekne Portugalsko nebo Madeira, každý hned ví. Co ale Azorské ostrovy? To je Evropany doposud skoro neobjevená destinace na třetině cesty do Ameriky, která se nachází zhruba tři hodiny letu od Portugalska.

Pokud mohu z celé své cestovatelské historie nějakou destinaci doporučit, tak je to právě tato. Proč? Nádherná příroda obklopená oceánem. Ostrovů je mnoho, jsou sice malé, ale na každém si najdete své vyžití. Oblasti se občas říká evropský Nový Zéland a důvod zjistíte až po příletu, kdy se vám nebude chtít věřit, že příroda je opravdu tak zelená jako na obrázku. Jsou zde milí a ochotní lidé, kteří si žijí poklidným životem. Turisty tu skoro nenajdete. V hlavním městě největšího ostrova Sao Miguel je ale univerzita, kde studuje mnoho studentů na Erasmu.

A jak se sem dostat? Levných variant je několik a záleží, odkud jste. První variantou je letět z Vídně/Berlína/Krakova do Porta nebo Lisabonu, což vás vyjde na částku v rozmezí 10 až 40 eur. V sezoně se cena může mnohonásobně zvýšit, ale z jedné z těchto tří zmíněných destinací se určitě do 40 eur vejdete. Takto levně na Azorské ostrovy létají Ryanair a Wizzair. Z Portugalska létá nejlevněji Ryanair, kde se letenky pohybují v rozmezí 10–40 euro (v sezoně to opět může být více).

Novinkou je nyní ale i přímá linka z německého Norimberku, kde jednosměrná letenka začíná na ceně okolo 50 euro, což se kupř. v sezoně určitě vyplatí. A poslední doporučená varianta? Z Prahy letět do Londýna a z Londýna rovnou na Azory. Zde také velmi záleží na ročním období, zejména na ceně letenek z Prahy do Londýna. Ty z Londýna se ale nemění a zůstávají na ceně jednosměrné letenky okolo 25 liber. Přímé spojení z Prahy na Azory zatím neexistuje.

A kam letadla létají? Pouze na dva největší ostrovy – Sao Miguel a Terceira. Na ty menší se lze dostat jedině letadlem (v létě i trajektem) z těchto ostrovů. Cena jednosměrné letenky se pohybuje okolo tisíce korun. Pro začátečníky ale určitě doporučujeme navštívit nejdříve Sao Miguel. Uvidíte, že ani týden vám nebude stačit na prozkoumání všech krás ostrova. Najdete zde čajové plantáže, krásná jezera, přírodní památky, termály, hory, oceán s krásnými plážemi a mnoho dalšího. A co je dobré na Azorech? Počasí je podobné po celý rok, a tak je jedno, zda se sem vydáte v lednu nebo červnu. Počasí se bude držet v rozmezí 20 až 25 stupňů.

A jaké jsou zde ceny? Jídlo je v supermarketech o něco málo dražší než v ČR, ale například u stánků nebo v restauracích v Ponta Delgadě se klidně najíte za pět euro. Na 10 dní vyšel v lednu pro jednoho cestovatele následovně:

  1. Jízdenka Praha - Vídeň - Praha 440 Kč
  2. Letenka Vídeň - Lisabon - Vídeň (zpáteční) 42 Euro
  3. Letenka Lisabon - Ponta Delgada - Lisabon 28 Euro
  4. Airbnb ubytování v apartmánu 7 tisíc (3,5 tisíce na jednoho)
  5. Strava (cca 500 denně) 5 000
  6. Půjčení auta od místních (15 euro/den - 8 dní) 120 euro (60 euro na jednoho)

Na deset dní nás tedy výlet vyšel na jednoho na necelých 12 tisíc korun, a to jsme se podívali doprostřed Atlantského oceánu. Jinak, když bydlíte v Ponta Delgadě, auto ani není potřeba, autobusy zde mají dobrou dostupnost. Ušetřit se dá i na stravě tím, že si budete vařit, my jsme většinou chodili do restaurací. Dá se tedy v pořádku vejít do 10 tisíc za 10 dní se vším všudy. A to je částka, která se zcela vyplatí obětovat za tuto krásnou destinaci.

Zdroj obrázku: Obrázek od uživatele susnpics ze služby Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram