Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zneužití stávky? Učitelská platforma se ostře vymezuje proti pondělní akce odborů

30. 11. 2023 - Daniel Kapek

V pondělí se na většině z českých škol konala stávka. K akci se nepřímo připojily i odbory, které uspořádaly demonstraci na Malostranském náměstí. Podle spolku odbory stávku zneužily a spojily s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením. 

Učitelská platforma se na sociální síti X vymezila proti akci odborů. Vadí jí především vystoupení lidí, které považuje za ohrožující demokracii a nikdy na demonstraci vystoupit neměli. Dodala, že o programu nebyl nikdo ze spolku předem informován a nijak se na průběhu demonstrace nepodíleli.

Podle předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové by měl odstoupit předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, uvedla pro ČTK.

Podle Mazancové jsou protesty proti vládě a jejímu úspornému balíčku něco jiného než vystupování proti demokratickému zřízení. Od některých vystupujících se distancoval i šéf školských odborů František Dobšík, který byl podle svých slov na demonstraci hostem. 

Jedním z účastníků, proti nimž se Učitelská platorma vymezila, byl Daniel Sterzik, který se prezentuje pod přezdívkou Vidlák. Sterzik je označován za proruského dezinformátora, v minulosti na něj upozornil web manipulatori.cz. Také vystupoval na demonstracích, které byly pořádány neparlamentní stranou PRO Jindřicha Rajchla.

Berme to jako dvě naprosto různé věci

Náměstek ministra školství Jiří Nantl /ODS/ uvedl na síti X, že bychom obě akce měli brát jako dvě odlišné věci. Osobně oceňuji poslední vstupy Učitelské platformy a dalších organizací a zdá se mi, že jsme v hledání společného pohledu fakticky velmi blízko,“ napsal. 

Učitelská platforma je spolek, který sdružuje asi 2000 učitelek a učitelů mateřských, základních, středních, základních uměleckých a vyšších odborných škol. Na středních, základních a mateřských školách v Česku pracuje podle statistik ministerstva školství za loňský rok zhruba 180.000 učitelů, kteří mají různé typy úvazků.

Fiala: Jde jim o politické ambice

Podle ministerského předsedy Petra Fialy (ODS) jsou hlavní motivací pondělních protestů politické ambice některých odborářů. Svědčí o tomo například nedávná neúspěšná kandidatura Josefa Středuly na prezidenta nebo setkávání s opozicí.

Zdroje: Twitter, České noviny, Twitter, Novinky.cz, Twitter, Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram