Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Změny ve školství: Zánik menších škol a škrtání učitelských míst

07. 11. 2023 - Aneta Havránková

MŠMT představuje nový plán, který může našemu vzdělávacímu systému uštědit drtivou ránu. Jedná se o snížení PHmax, které způsobí uzavření menších škol. Více žáků tak bude muset za studiem dojíždět a zruší se některé moderní metody výuky. Plán by měl platit od ledna, s prvním patrným účinkem od září příštího školního roku.

Klíčovým prvkem tohoto návrhu nařízení vlády je snížení počtu odučených hodin v našich školách. Základní školy a nižší gymnázia by měly přijít o 3 až 10 % odučených hodin, zatímco střední školy by měly dokonce zaznamenat úbytek o 15 % odučených hodin. Tato změna se sice nevztahuje na hodiny stanovené v rámcových vzdělávacích programech, ale zasahuje do hodin, které školy využívají pro organizaci výuky, jako jsou dělené hodiny pro různé předměty nebo skupinová výuka.

Tímto krokem je také ohrožený vývoj moderních výukových forem a inovací ve školství. Dělené hodiny pro jazyky, informatiku a další předměty, které jsou obtížně realizovatelné ve velkých třídách, jsou nyní v ohrožení. Tandemová výuka a další moderní výukové trendy budou pravděpodobně muset ustoupit zpět. Dokonce se uvažuje o slučování tříd nebo částí tříd na některé předměty, což by mohlo znamenat další komplikace ve výuce.

Hlavním cílem tohoto šetření je samozřejmě úspora financí. Očekává se, že to povede ke zrušení 1537 učitelských pozic, což by mělo šetřit zhruba 1,3 miliardy korun.

Podle zprávy, kterou vypracovali ředitelé odborů základního a středního vzdělávání na Ministerstvu školství, pánové Černý a Bannert, by tato změna měla také snížit podíl nekvalifikovaných učitelů, protože v případě optimalizace škol by měli nekvalifikovaní učitelé školy opouštět ve větší míře.

Dopady tohoto šetření budou nejvíce postihovat menší základní školy a obce, ve kterých hrozí dokonce zánik škol. Rodiny s dětmi, které žijí v menších obcích s malými školami, tak budou nuceny řešit dojíždění do škol. Zachránit místní školy mohou pouze finanční prostředky z rozpočtů obcí, ale to může být náročné, zejména když ministerstvo školství zavádí další požadavky na obce, jako je financování školních jídelen a školníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram