Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zemědělské školy dostanou dotaci ve výši 350 milionů. Sloužit bude i na drony

10. 02. 2024 - Aneta Havránková

Vzdělávání v oblasti zemědělství, lesnictví, potravinářství a veterinární péče dostává nový impuls díky rozhodnutí Ministerstva zemědělství České republiky. Resortní střední a vyšší odborné školy budou v následujících pěti letech moci čerpat dotace ve výši 350 milionů korun na pořízení moderních učebních pomůcek, jako jsou drony, zemědělské roboty, virtuální simulátory a další digitální technologie.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zdůraznil, že cílem tohoto programu je nejen zvýšit kvalitu vzdělávání, ale také připravit žáky a studenty na práci se současnými technologiemi v oblasti zemědělství a přidružených odvětví. "Žáci a studenti budou moci pracovat s nejnovějšími mechanizačními prostředky, s digitálními pomůckami a roboty, které se využívají v zemědělství, lesnictví, potravinářství a veterinářství. Naučí se tím používat nejnovější technologie. Zároveň tak zatraktivníme resortní školy pro mladou generaci," uvedl ministr.

Drony, simulátory i roboti

Díky této dotaci budou mít školy možnost rozšířit svůj výukový arzenál o moderní technologie jako jsou drony, virtuální simulátory řízení traktoru či harvestoru, zemědělské roboty na různé úkoly včetně setí, sklizně, péče o vinice či kypření půdy, a další vybavení jako je technika pro závlahu, moderní stroje na setí a hnojení, interaktivní modely zvířat, analyzátory látek v potravinách a specializovaný software.

Proces žádání o dotaci je pro školy otevřen od začátku letošního února, a v příštích pěti letech může být rozdělen mezi 49 středních a vyšších odborných škol. Maximální výše dotace činí 75 % s povinným podílem příjemce na nákladech ve výši 25 %. Jedna škola může za rok získat až 1,4 milionu korun. Ministerstvo zemědělství plánuje přispět školám částkou 70 milionů korun ročně v letech 2024 až 2028, což představuje celkovou částku 350 milionů korun.

Tento dotační program navazuje na předchozí iniciativu Ministerstva zemědělství, která probíhala v letech 2017 až 2023 a byla zaměřena na podporu vzdělávání v obdobných oblastech. Investice do zemědělského školství představuje strategický krok směrem k modernizaci a zvýšení efektivity českého zemědělství v 21. století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram