Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zavolíme – studentská debata s prezidentským párem 

08. 05. 2023 - Jiří Sejkora

Studentská iniciativa Zavolíme se již několik let věnuje propagaci voleb, politiky a veřejného dění mezi mladými lidmi. Tyto stanovené cíle naplňuje uspořádáváním a vysíláním diskusí s významnými politickými aktéry či kandidáty, které jsou organizovány výhradně středoškolskými a vysokoškolskými studenty. Za cíl si pokládají mluvit právě o tématech mladých, která mohou být jinde upozaďována. Jaká byla jejich poslední akce? 

3. května se v konferenčních prostorách Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Next Zone uskutečnila studentská debata s prezidentem republiky Petrem Pavlem a jeho manželkou Evou Pavlovou. Projekt Zavolíme tak navazuje na velmi úspěšnou předvolební debatu s pěticí kandidátů na post prezidenta republiky, která proběhla téměř na den přesně před pěti měsíci. Opět se nebojí otevírat témata mladých, mimo jiné i ta, která rezonovala právě v době kandidatury. Zazněly otázky týkající se vzdělávání, manželství pro všechny či volebního práva od šestnácti let. 

Foto: Jakub Watzek

Co se týče manželství pro všechny, podporoval by Pavel jakoukoliv změnu, která by přinesla posun, byť částečný. Mluvíme zde tedy zejména o variantě, která by narovnala práva mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím, termín manželství jako takový by se však mohl používat pouze pro heterosexuální svazky. Pavel osobně by však preferoval nejlépe narovnání úplné, tedy včetně názvu manželství manželstvím skutečně pro všechny. 

V otázce snížení zákonné věkové hranice voličů se Pavel přikláněl ke snížení této hranice. Názor však nemá jasný, a především nechce rozdělovat společnost. Paní Pavlová se v tomto případě vyjádřila odmítavě „Třeba se v tomto ohledu dnešní mládež posunula, ale já, když si vzpomenu na sebe v šestnácti letech a vůbec na mé vrstevníky v tom věku, tak si to tedy opravdu nedokážu představit.“ 

Foto: Jakub Watzek

Za poutavou informaci pokládáme jakýsi příslib prezidenta, že bude nadále pracovat na zlepšování komunikace vůči mladé generaci. „Určitě nehodlám zřizovat funkci hradního influencera. My spíše hledáme cesty, jak srozumitelně předávat to, co se děje mladé generaci. Zde vidím prostor pro spolupráci například s Janem Špačkem, ale i mnoha dalšími“ uzavřel téma prezident. 

Na krátko rozčeřila atmosféru otázka z publika. „Paní Pavlová, jak snášíte popularitu pana prezidenta u žen?“ 

Mně už je skoro šedesát roků a tohle už neřeším. A manželovi ještě víc.“ dodala s lehkým úsměvem. Jako zakončení debaty pak dostali oba hosté prostor vyjádřit mladé generaci, co mají na srdci. Co nám prezidentský pár vzkázal? 

Já bych si především přála, aby byli mladí lidé zodpovědní a vždy se zamysleli nad tím, co činí. V současné době mě také trápí určitá povrchnost. Určitě to není u všech, ale povrchnost, zároveň nekomunikativnost, které se pak obě projevují třeba na zvýšené rozvodovosti. Já bych chtěla moc apelovat na mladé lidi, aby se spolu učili komunikovat a aby jejich vzájemné vztahy zbytečně netroskotaly právě na nedostatečné či zkrátka nezvládnuté vzájemné komunikaci, která je pro dlouhodobý vztah opravdu důležitá. A když už není vyhnutí, aby mysleli na děti – na komunikaci s nimi a na jejich výchovu. Protože tak, jak se budeme chovat k našim dětem, taková naše společnost bude,“ říká první dáma Eva Pavlová.

Pan Pavel na ní částečně navázal: „Dotkli jsme se zde problémů týkajících se duševního zdraví. Já jsem nedávno viděl nějaká čísla a byla poměrně alarmující. Je to samozřejmě do určité míry propojeno s tím, o čem mluvila moje žena. Zároveň to vypovídá o tom, jaká je dnes doba. Těžko se v ní orientujeme a mnoho problémů nám přijde neřešitelných. Já bych chtěl proto mladým lidem vzkázat, aby se tím nenechali zbytečně moc převálcovat. Naprostá většina problémů má řešení, byť třeba není zprvu vidět. Vždy se najdou lidé, kteří objeví správnou cestu. Je potřeba se dívat na pozitivní příklady a věřit, že situaci zvládneme, protože se nám to vždycky nakonec podaří. Přijde mi že i v porovnání s lidmi, kteří žijí v daleko horších podmínkách než my, jsme větší pesimisté. Například při mé návštěvě Ukrajiny jsem vnímal, že Ukrajinci mají i přes veškerou tu hrůzu daleko větší životní optimismus a odhodlání než třeba právě my. Takže nebuďme pesimisti a věřme v dobré.“ 

Těmito výroky zakončil prezidentský pár první společnou debatu. Pokud vás zaujala, můžete si ji prohlédnout celou ze záznamu zde: https://zavolime.cz/

Bezprostředně po debatě se v jedné z učeben smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia uskutečnila tisková konference Petra Pavla, na níž představil oficiální prezidentský portrét, respektive sadu portrétů a poštovních známek. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram