Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Závěrečné ročníky se vrátí do škol, pokud se upraví PES

22. 01. 2021 - Pražský inovační institut

I při nejpřísnějším pátém stupni protikoronavirových opatření by se mohly vrátit do základních a středních škol jejich závěrečné ročníky a také malotřídky. Kdy ale žáci budou moct do škol skutečně nastoupit, rozhodne vláda až příští týden. Musí přitom schválit nový systém PES. S ním by se mohla obnovit i praktická výuka posledních ročníků vysokých škol ve skupinách do 20 lidí.

“Úpravy ve školské části matice PES 2.0 počítají nejen s možností návratu maturantů, respektive závěrečných ročníků SŠ a ZŠ, ale podařilo se nám s @ZdravkoOnline domluvit i na provozu malotřídních škol už ve stupni 5,” uvedl dnes na twitteru ministr školství Robert Plaga. 

Když se situace zlepší, vrátí se i první stupeň

Pokud to epidemická situace dovolí, mohlo by se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného uvažovat o tom, že by se do škol vrátil celý první stupeň. Zatím je ale podle něj brzy na to říct, kdy se tak stane.  "Budeme to vědět v průběhu příštího týdne," řekl s tím, že by se na vládě mělo ve středu rozhodnout o tom, kdo do školy půjde.

Do škol chodí zhruba 216.000 prvňáků a druháků, 27.000 žáků speciálních škol a 365.000 dětí do mateřských škol. Žáků devátých tříd ZŠ je kolem 94.000 a žáků posledních ročníků maturitních i učňovských oborů zhruba 93.000. Právě tito žáci mají na jaře absolvovat přijímací na střední školy a také maturitní a závěrečné zkoušky.

Od začátku února se budou ověřovat přínosy kombinované výuky

Ministerstvo školství bude také od 1. února 2021 do 31. srpna 2022 organizovat pokusné ověřování kombinovaného vzdělávání. Chce tak navázat na zkušenosti škol s distančním vzděláváním a na rozšiřující se možnosti vzdělávání vzhledem k rozvoji digitálních technologií.

Do budoucna by kombinované vzdělávání mohlo umožnit rozšíření vzdělávací nabídky škol, například kvůli nadání žáků, nemoci, dlouhodobého pobytu v zahraničí, dlouhodobější léčby, poptávce rodičů a dalších případů, kdy využití kombinovaného vzdělávání může být pro žáka a jeho rodinu výhodnější než prezenční výuka. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram