Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zájemci o střední školy si zřejmě budou moci podávat tři přihlášky místo dvou

30. 11. 2023 - Šimon Hauser

Zájemci o studium na střední škole pravděpodobně získají možnost podávat tři přihlášky místo dvou od příštího roku, a to díky návrhu školského zákona, který ve středu schválil Senát. Elektronické podání přihlášek umožní uchazečům vyznačit pořadí preferovaných škol. Cermat, zodpovědný za informační systém, plánuje jeho spuštění včas, jak uvedla mluvčí Jana Patáková.

Novela školského zákona rovněž zjednodušuje přijímací řízení na středních školách tím, že nevyžaduje zohlednění výsledků předchozího vzdělávání. Výsledky přijímacího řízení budou zveřejněny v informačním systému v určený den, a to díky změně zákonem stanoveného termínu. Přijímací zkoušky budou probíhat v rámci dvou nesousedících dnů, což usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na různá místa v zemi. Místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09, Jan Grulich zdůraznil nutnost odeslání přihlášek do 20. února namísto konce měsíce.

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ si stanovil za cíl digitalizovat přijímací řízení na střední školy od svého nástupu do funkce v květnu. Tato iniciativa reagovala na komplikace a zvýšený počet žadatelů o studium v současném systému. Novela má eliminovat podání zápisových lístků, přičemž uchazeči budou díky digitalizaci automaticky přijati do vybraných škol na základě preferencí a výsledků přijímacího řízení.

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání bude zodpovědné za informační systém pro přijímací řízení, ačkoliv muselo zrušit veřejnou zakázku na dodavatele systému kvůli obavám z nemožnosti dokončit ji včas. Přesto mluvčí Cermatu Jana Patáková prohlásila, že systém by se měl spustit podle plánu, s otevřením pro ředitele škol od 15. ledna a pro uchazeče a rodiče od 1. února. Ministerstvo odhaduje celkové náklady na vývoj systému pod dvěma miliony korun, což je podstatně nižší částka než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram