Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zajděte až do konce června se žáky na výstavu Slavní čeští skladatelé

06. 12. 2021 - Klára Nováčková

Třetí listopadový den se konala v historické budově Národního muzea vernisáž výstavy Slavní čeští skladatelé. Výstava potrvá až do 30. června příštího roku. Expozice se snaží moderní formou seznámit návštěvníky s osudy čtyř českých nejvýznamnějších skladatelů, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Výstava je vhodná i pro děti ze základních škol, Národní muzeum pro ně také připravilo pracovní listy.

Na této výstavě je třeba ocenit skutečnost, že nadchne milovníky klasické hudby. Ti se zde mohou obohatit o zajímavé detaily z životů našich hudebních velikánů. Bezpochyby si ale získá i návštěvníky, jenž cestu k vážné hudbě teprve hledají.

Než se seznámíte s osudy našich celosvětové uznávaných hudebníků, musíte projít místností se světelnými efekty. Nejedná se o ledajakou instalaci, světelné efekty doprovází nejslavnější hudební díla velké české čtyřky. Světlo kopíruje a vyzdvihuje hudebně nejsilnější místa a zároveň krásně demonstruje nadčasovost těchto hudebních skvostů.

Poté se ocitnete v hlavní místnosti výstavy, která reprezentuje životy skladatelů. Jejich životopis je ztvárněn krásnou sadou linorytů, která je doplněna texty o jejich životní cestě, která byla leckdy komplikovaná. Často se umělci snažili prorazit s něčím novým a odlišovali se od davu, ale rozhodně to stálo za to.

Dozvíte se mimo jiné:

● V jakém originálním domě bydlel Bohuslav Martinů jako malý chlapec.

● Jak se Bedřich Smetana jmenoval jako dítě.

● Čím se měl stát Antonín Dvořák.

● Jaký význam měla pro Leoše Janáčka příroda.

Až dojdete na konec skladatelova života, následuje ulička inspirací. Poté, co jste se blíže seznámili s umělcovým příběhem, máte možnost si poslechnout další z jejich významných děl. Dále se dočtete něco o jejich inspiracích, jež byly velmi atypické.

Jeden podnět měli ale společný, ačkoliv je každý ze skladatelů unikátní. Je to inspirace jejich rodnou zemí, ke které se upínali. Byla to právě česká kultura, nářečí, lidové písně a zvyky. Každý z nich chtěl ztvárnit – byť jinou cestou – ducha jejich rodné země.

Pravý skvost na Vás ale čeká, když dojdete na konec uličky inspirací. Opravdovým pokladem jsou totiž jejich autorské rukopisy, kterými se můžeme kochat. Divák si je užije o to lépe, když zná osudy jednotlivých skladatelů a měl možnost se zaposlouchat do jejich hudby. Zde se znovu potvrzuje, jak skvěle je výstava uzpůsobena návštěvníkům.

Dále si můžete prohlédnout osobní věci skladatelů, nebo třeba ocenění za jejich geniální tvorbu.

Mimochodem, všimli jste si, že i když jsou některá díla stará téměř 200 let, koncertní sály stále pukají ve švech? A to je právě kouzlo klasické hudby, kterému můžete propadnout i vy. Děti do patnácti let mají vstup zdarma, více informací najdete na stránkách Národního muzea.

Zážitky z výstavy pro vás sepsala Klára Nováčková, studentka Vyšší odborné školy grafické a střední průmyslové školy grafické v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram