Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Začíná pilotní testování žáků na koronavirus

16. 02. 2021 - Pražský inovační institut

Školy v metropoli se přidají k pilotnímu projektu testování žáků. Začne se ve středu na několika základních školách v Praze 9. Které konkrétní školy se do testování zapojí, bude teprve oznámeno. Testovat se má následně podle pražského radního pro školství Víta Šimrala i v mateřských a středních školách. Je to připraveno na bázi antigenních testů ze slin, řekl deníku Právo.  Zástupci krajů se o víkendu shodli, že postupné a bezpečně otevření škol všem studentům by mělo být prioritou. 

Probíhá také debata o financování testů. Praha věří, že ministerstvo zdravotnictví vybrané typy testů zahrne do vyhlášky, aby byly hrazené pojišťovnami. Do té doby se na spolufinancování budou podílet jednotlivé radnice. Plošné testování ve všech školách v Praze podle radního Šimrala pak závisí na tom, jak rychle se podaří nakoupit testovací sady.

„Momentálně se ty testy snaží sehnat nejen Praha, ale i ministerstvo školství a další subjekty,“ dodal radní Šimral. Základním kritériem pro výběr sad je pro město jejich cena s tím, že má být nižší než 250 korun za test, nejméně ovšem 120 korun. 

Inspirací pro testování je Rakousko

Premiér měl v pondělí navštívit rakouskou vídeňskou školu Komenského, kde se měl dozvědět více o tamním již probíhajícím testování žáků. Setkat se měl s rakouským kancléřem i ministrem školství. Nakonec byl let kvůli špatným klimatickým podmínkám odložen.

V hlavním městě Rakouska Vídni a ve spolkové zemi Dolní Rakousy odstartovalo testování ve školách před týdnem, v pondělí se připojil zbytek země. Mladší školáci si dělají test dvakrát týdně, ti starší se pak dělí na dvě skupiny. První polovina chodí do školy v pondělí a úterý, druhá pak ve středu a ve čtvrtek. V pátek se společně učí on-line. Test si dělají vždy v den nástupu do třídy.

Vláda se v pondělí seznámila s dostupnými testy, které by pak pro české školy zajistila Správa státních hmotných rezerv. Ministerstvo zdravotnictví by mělo vybrat antigenní testy pro maturanty, kteří se mají 1. března začít postupně vracet do lavic. Postupně pak přijdou na řadu i další školáci. Stát ve zrychleném řízení nakoupí potřebný počet testovacích sad, uvedl v pondělí ministr školství Robert Plaga.

Image by Tumisu from Pixabay 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram