Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Žáci určených škol pro vybrané profese se od zítra budou moci nechat dobrovolně testovat na covid-19

25. 03. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Nad plánem návratu dětí do škol stále visí velké otazníky. Praha už začátkem března zaslala Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy dopis s návrhem postupu, jenž by měl snížit dlouhodobé negativní dopady koronaviru na vzdělání, ale i na duševní a fyzické zdraví dětí. Pod tento návrh se za čtyři dny podepsalo 31 zastupitelů hlavního města Prahy a jeho městských částí. Nyní město spouští systém dobrovolného testování v patnácti určených školách pro děti rodičů IZS a dalších vybraných profesí kritické infrastruktury. To začíná zítra a bude pokračovat i během příštího týdne v pondělí, úterý, středu a čtvrtek. Město takto může otestovat až 400 dětí.

„Stále je naším cílem bezpečný návrat dětí do škol, aby se neopakovala situace, kdy bude docházet k jejich střídavému otevírání a zavírání. Tímto postupem chceme ukázat, že to jde lépe. Chceme, aby malé děti nemusely podstupovat nepříjemný stěr z nosohltanu, proto by měla být dostatečně dopředu dána jasná testovací strategie, která je předem promyšlená a nezatěžující pro školy. V rámci tohoto testování proto každou školu navštíví naši koordinátoři a pomohou s organizací testování na místě. Testy budou do škol rozvezeny dnes a v pondělí. Jedná se o testy, které měly být využity pro plánované březnové testování středoškoláků, ale protože ti se nakonec do škol nevrátili, nebyly testy využity,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

Vzorek slin bude analyzován metodou PCR firmou GHC GENETICS, s.r.o., a antigenní testy typu Antigen Rapid test kit od výrobce Lepu Medical budou provedeny a vyhodnoceny přímo ve škole zdravotnickými pracovníky firmy Therapy Medical v souladu s doporučením Hygienické stanice hl. m. Prahy. Výtěr z nosu bude proveden testy schválenými ministerstvem zdravotnictví pro preventivní testování.

V případě pozitivního výsledku antigenního testu bude rodič neprodleně informován a nebude možné dítě/žáka umístit do školy – bude mu nařízena izolace do doby ověření výsledku PCR testu. V případě potvrzení pozitivity PCR testem bude u dítěte nařízena izolace dle platných nařízení, výsledek bude hlášen standardně.

„V praxi to bude vypadat tak, že den před testováním dostane rodič při odchodu svého dítěte odběrový set s PCR testem ze slin i s přiloženými informačními materiály. Doma ho rodič přihlásí do registračního systému, pokud si zvolí možnost nechat své dítě testovat a následně podle návodu provede test ze slin. Následující den, tedy v den testování, přijde rodič se svým dítětem do školy a na místě odevzdá PCR test ze slin a v případě, že neprovedl registraci, odevzdá na místě vyplněný formulář a informovaný souhlas s testováním a podstoupí antigenní test, který už provede odborný personál odběrem z přední části nosohltanu. V případě pozitivního antigenního testu odchází dítě s rodičem domů a čeká na další pokyny z hygienické stanice. V testovací den by se rodič ve škole mohl zdržet maximálně půl hodiny,” doplnil radní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram