Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Web Praha školská bude široké veřejnosti dodávat informace o vzdělávání v Praze i zpravodajství ze školství

15. 06. 2021 - Pražský inovační institut

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. Na internetové stránce www.prahaskolska.eu tak najdou žáci, jejich rodiče i učitelé a ředitelé škol zajímavosti a aktuality z oblasti školství. Během letošního roku by se zde měly sdružit i všechny informace z původního magistrátního webu, které využívá zejména pedagogická obec a školy.

Praha školská v červnu vyhlásila veřejnou studentskou soutěž na tvorbu svého loga

Praha školská s podporou Magistrátu hl. města Praha v červnu vyhlásila veřejnou studentskou soutěž na vytvoření loga nového portálu. Své grafické návrhy mohou přihlásit žáci základních, středních a základních uměleckých škol i studenti vyšších odborných škol.

„V otázkách vzdělávání a školské infrastruktury máme velké ambice. Proto je pro nás tak důležitá spolupráce s Pražským inovačním institutem, jako klíčovým partnerem pro plnění našich plánů a cílů. Pii se postupně stává hlavním koncepčním pracovištěm pražského školství. Právě Pii ve spolupráci se Smíchovskou střední průmyslovou školou pravidelně naplňuje web aktuálními informacemi z oblasti školství a vzdělávání. Prahaskolska.eu tak vytvoří ucelený soubor informačních webů s již běžícími magistrátními projekty prahasportovni.eu a prahavolnocasova.eu,“ říká radní hl. m. Prahy pro sport, školství a podporu podnikání Vít Šimral.

Web Praha školská spravuje Pražský inovační institut ve spolupráci se Smíchovskou střední průmyslovou školou a gymnáziem. Stálou redakci tvoří tým s novinářskými zkušenostmi a externě do obsahu přispívají kromě učitelů i žáci pražských středních škol, kteří píšou do speciální sekce Studentské zpravodajství.

“Vzdělávání ve 21. století řeší nejeden problém, přičemž jedním z těch nejhmatatelnějších je vysoká míra odchylnosti obsahu vzdělávání od toho, co je “žité”, co člověk potřebuje ke zvládání každodenních i dlouhodobých osobních, akademických nebo pracovních výzev. Cílem progresivního vzdělávání je snažit se tento rozpor přemostit. Proto je portál Praha školská realizován společně se studenty středních škol a proto i jeho logo vzejde ze studentské soutěže. Nekecáme a vzděláváme (se), pokud bych měl parafrázovat jednoho novodobého protagonistu české politiky,” říká ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous.

Praha školská se má pro žáky, rodiče, učitele, ale i pro veřejnost stát školským průvodcem, jak vypadá školství v Praze. Web má být také informačním a inspiračním místem pro učitele a odbornou veřejnost.

„Studenti naší školy již dříve založili a provozují vlastní Mediální dům Preslova, do jehož činnosti se však zapojují i studenti jiných pražských škol. Jsem moc rád, že se Praha rozhodla dát studentům důvěru nejen při programování vzdělávacího portálu Prahy, ale také při jeho naplňování obsahem. Těžko může být praktičtější výuka mediální gramotnosti, než když jsou studenti sami tvůrci mediálního obsahu,“ dodává ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík.

Portál Praha školská by se měl od letošního roku účastnit i podpory mediální výchovy na pražských školách, dokumentovat příklady dobré praxe na všech stupních vzdělávání v metropoli a šířit osvětu při zapojování moderních technologií. Jeho činnost byla zahájena v souvislosti s jubilejním 25. ročníkem veletrhu Schola Pragensis 2020, který se loni v listopadu poprvé v historii uskutečnil online. I letos se počítá jak s online vysíláním Scholy Pragensis, tak s klasickým veletrhem v prostorách Kongresového centra Praha, pokud jeho prezenční podobu vývoj pandemie koronaviru opět dovolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram