Cookie Consent by Free Privacy Policy website

VÝZKUM: Více než 40 procent českých studentů se necítí dlouhodobě šťastných

15. 12. 2023 - Vincenc Novák

Až čtyři z deseti českých studentů uvádí, že se necítí dlouhodobě šťastní. Více šťastní než v Česku se cítí studenti v Německu, Španělsku, Rumunsku i Maroku. Vyplývá to z průzkumu společnosti GTS Alive Group, která vydává mezinárodní studentské průkazy ISIC.

Čeští studenti se mohou naopak pochlubit svou pracovitostí. Až 85 % z nich uvedlo, že si alespoň jednou ročně nějakou formou brigády přivydělává. To je výrazně více než v ostatních zemích, ve Španělsku se jedná o polovinu a v Rumunsku o třetinu dotázaných.

Více studentů chce pracovat v menších firmách či státní správě

"V průzkumu jsme se ptali českých studentů také na to, jaké pracovní uplatnění by v budoucnu preferovali. Oproti jiným zemím se jich více vidí jako zaměstnanci menších firem nebo ve státní správě," říká Radek Schich, ředitel společnosti GTS Alive v Česku. Rakušané, Španělé či Rumuni oproti tomu chtějí více pracovat v korporátech.

Více než polovina respondentů navíc svoji finanční situaci vnímá jako dobrou či velmi dobrou. Velmi špatně je na tom podle svých slov jen každý sedmý dotázaný.

Politická situace

Jednou z věcí, které české studenty trápí nejvíce, je politická situace. Až 60 % respondentů uvedlo, že vnímá aktuální politickou situaci jako špatnou. Na Slovensku to bylo dokonce 90 %. Svoji roli v tomto případě možná hraje fakt, že se průzkum konal v období slovenských parlamentních voleb.

Osm z deseti studentů navíc uvedlo, že se jim v Česku žije dobře či velmi dobře. Jedná se o významný rozdíl oproti Slovensku, kde se žije dobře pouze čtyřem studentům z deseti, což je nejhorší výsledek ze všech zúčastněných zemí. Nejspokojenější jsou v tomto ohledu Rakušané následovaní Němci, kteří mají mimo jiné také největší zájem o domácí politiku.

Nechtějí do světa

O světové problémy se podle průzkumu nejvíce zajímají Španělé. Čeští studenti oproti tomu nemají v tomto ohledu přílišný zájem, hůře už jsou na tom jen Slováci. Možná to bude i důvod, proč čeští studenti chtějí nejméně ze všech zúčastněných zemí vyrazit za životem a prací do zahraničí.

Zdroj: GTS Alive

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram