Cookie Consent by Free Privacy Policy website

VÝZKUM: Ve středním odborném školství byla před rokem 1989 ideologie všude

12. 12. 2023 - Šimon Hauser

V době minulého režimu byla v prostředí středních odborných škol patrná silná ideologická orientace, jak vyplývá z nedávné studie provedené vědci z prestižní české univerzity. Tato studie představuje první detailní analýzu tohoto segmentu vzdělávacího systému od doby politických změn v roce 1989, jak bylo uvedeno v tiskové zprávě univerzity. Výzkumný tým, skládající se z expertů na sociální vědy z institutu zabývajícího se celoživotním vzděláváním, čerpal informace z rozhovorů s osobami, které období zažily, a z historických dokumentů.

Podle výsledků studie byla ideologie tehdejší vlády hluboce zakořeněná v celém průběhu středního školství, a měla významný dopad na budoucí profesní směřování studentů. "Vládnoucí struktura tehdy viděla učitele jako klíčový nástroj pro formování mladých lidí v duchu socialistických a ideologických principů. Jedním z prvních kroků pro nové učitele bylo podepsání slibu, který je zavazoval k dodržování určitých standardů a cílů stanovených vládním systémem," vysvětlil Michal Šimáně, člen výzkumného týmu.

Ideologie byla začleněna do celého školství

Studie se soustředila na historii běžného života, dokumentující zkušenosti obyčejných lidí. Základem bylo 39 rozhovorů s osobami, které působily v odborném školství jako učitelé před rokem 1989, a dále analýza historických dokumentů včetně odborných časopisů, legislativních materiálů a osobních záznamů od těchto osobností.

"V průběhu zkoumání historických materiálů mě ohromilo, jak hluboce byla ideologie tehdejšího politického systému začleněna do různých aspektů vzdělávacího procesu a jak pečlivě bylo sledováno její dodržování. Tyto nálezy jsou značně znepokojující. Nicméně, přestože školství bylo silně ideologicky ovlivněno, je důležité si uvědomit, že ne vše bylo negativní. Vláda vytvořila pro nově přicházející učitele poměrně efektivní systém pro jejich další vzdělávání," poznamenal Michal Šimáně.

Poslední komplexní přehled odborného školství z té doby pochází ze 70. let minulého století. Věnoval se pouze vývoji tohoto vzdělávacího sektoru a nezkoumal každodenní život ve středních odborných školách. Vědci se proto k tématu vrátili po padesáti letech od poslední důkladné publikace a několik desetiletí po politických změnách, což jim umožnilo kriticky se na situaci podívat. V prosinci letošního roku byla publikována kniha, která se zabývá výzkumem středních odborných škol v Československu za doby komunismu a zkoumá každodenní život učitelů v Jihomoravském kraji.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram