Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výstavba nové školy v Česku trvá i 9 let

04. 07. 2023 - Vincenc Novák

Dobrovolný svazek obcí LOŠBATES zorganizoval hloubkové dotazníkové šetření, které ukázalo, že pustit se v České republice do stavby nové školy není vůbec jednoduchý úkol.

Shánění všech potřebných povolení a razítek, nejistota ohledně financování, ale i dlouhé procedury stavebních úřadů. To vše čeká na obce, které se rozhodnou na svém území postavit novou školu. Celé martyrium včetně formalit a samotné stavby mnohdy zabere až neskutečných 9 let.

Časovou náročnost takového procesu potvrzuje příklad Čelákovic, kde výstavba nového vzdělávacího zařízení trvala dokonce 15 let. Místostarosta města Petr Studnička uvádí, že nejnáročnější byla samotná projektová příprava přístavby základní školy, sportovní haly a hřiště, která trvala celých 15 let. Důvodem zdržení byly změny různých norem týkajících se hygieny, hluku či osvětlení. Samotná stavba trvala pouhých 15 měsíců.

"Z našeho průzkumu ovšem vyplynulo, že postavit novou školu je dnes skutečně sisyfovský úkol. Obce musejí investovat miliony do projektu, aniž by měly jistotu, že budou zrovna k dispozici vhodné dotace a že na ně jejich projekt dosáhne. Navíc neustále zdražují stavební práce. K tomu přistupuje věčný boj s byrokracií," říká starosta Louňovic a předseda dobrovolného svazku obcí LOŠBATES Josef Řehák.

Financování stavby

Právě financování se ukazuje jako jedna z největších překážek, která obce na cestě k nové škole čeká. Větší škola v dnešní době vyjde na více než miliardu korun, často i více. Jedná se o opravdu obrovskou částku, kterou si žádná z malých obcí či svazků nemůže dovolit, dokonce jim je nepůjčí ani banka.

Obce se tak musí pokusit poskládat potřebnou částku z několika nejistých státních dotací, jejichž vypsání dopředu není vůbec jisté, a u kterých nejsou vypsány ani žádné standardy.

Ceny staveb se navíc za poslední roky astronomicky zvýšily. Zatímco ve středočeských Psárech dokončili v roce 2019 školu za 410 milionů korun, dnes již na její stavbu často nestačí ani miliarda.

Možné řešení

Z průzkumu vyplývá, že jedním z řešení současné situace by mohlo být jasné stanovení standardů pro získávání dotací ze strany státu, které by jasně říkaly, jak by měly nové školy či jejich přístavby vypadat. Problémem je, že v současné době žádné takové standardy neexistují. Architekti i technický dozor tak často při své práci tápou.

Obce v rámci průzkumu zmiňovaly, že stát sice na jednu stranu podporuje budování moderních škol, na druhou stranu však v rámci dotačních řízení dochází ke kritice některých údajně nadstandardních prvků, které mají umožnit právě moderní výuku.

Dále by obce také ocenily méně přísné požadavky ze strany hygieny a hasičů, informování o připravovaných dotacích více v předstihu či jednotný dotační titul na stavby škol.

Prstenec I a II

Ministerstvo školství přišlo s řešením, které má v okolí Prahy uspokojit poptávku po nových školách. V rámci projektu "Prstenec II" slíbilo dotačně podpořit šest nejpotřenějších škol ve Středočeském kraji. Většina z těchto škol se v současné době nachází ve fázi stavebního povolení.

Již v roce 2016 ministerstvo vypsalo obdobný program "Prstenec I", v němž figurovalo deset škol nacházejících se na území Středočeského kraje a Prahy. V té době se však nejednalo pouze o nové školy, ale i o přístavby. Šest škol z tohoto projektu bylo již dokončeno, jedná se o školy ve Psárech, Jasenici-Zdiměřicích a přístavby škol v Rudné u Prahy, Čelákovicích, v Praze 5 – Řeporyjích a Praze 18 – Čakovicích. Na dokončení čekají ještě Svazková škola Panská pole, škola v Říčanech, Úvalech a Ondřejově.

Dotazníkové šetření se uskutečnilo v letošním červnu a zúčastnilo se jej 20 obcí či svazků, které v posledních letech postavily školu, nyní ji staví nebo stavbu školy připravují. Za průzkumem stojí dobrovolný svazek obcí LOŠBATES, jehož členy jsou středočeské obce Louňovice, Štíhlice, Tehovec a Svojetice. Spolek již šestým rokem připravuje stavbu vlastní svazkové školy.

Zdroj: TZ LOŠBATES, d.s.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram