Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výsledky testování tělesné zdatnosti dětí

25. 04. 2023 - Tereza Benešová

V loňském roce se po 30 letech uskutečnilo testování tělesné zdatnosti dětí. Z výsledků vyplývá, že se děti ve srovnání s minulostí výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu. Naproti tomu jsou schopny dosahovat podobných výsledků ve skoku dalekém a leh-sedech.

Inspekce na 3700 základních a 1100 středních školách měřila výkony žáků ve vytrvalostním běhu, v dělání sedů-lehů a ve skoku dalekém. Výsledky ukázaly, že šest procent žáků třetího ročníku a deset procent žáků sedmého ročníku je nedostatečně pohybově zdatných. 

U středoškoláků má problémy s pohybovými aktivitami dokonce 15 procent dětí. Dívky jsou na tom ještě hůře. Vytrvalostní člunkový běh bez problémů zvládla jen tři procenta dívek ve druhém ročníku střední školy a devět procent dívek ve třetí třídě základní školy. 

Naštěstí se nedostatečná tělesná zdatnost neprojevuje v silových aktivitách. Ve skoku dalekém a shybech zvládlo optimální kvalitu 11 procent studentek a 17 procent studentů na středních školách. 

Ministr školství Vladimír Balaš /STAN/ a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal upozornili, že nízká tělesná zdatnost může omezovat připravenost pro výuku a zvládání každodenních pohybových úkolů. Proto je nutné reagovat a zaměřit se na kondiční cvičení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram