Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vybíráte střední školu a zaujaly vás ty s alternativními vzdělávacími systémy? Alternativ je mnoho

19. 10. 2021 - Aneta Havránková

Víte, že biflování se učiva nazpaměť není pro vás? Nezoufejte. V České republice sice máme daný určitý vzdělávací systém, který má své výhody i nevýhody, stejně jako všechny jiné věci. Nemusí vždy sedět všem. A právě pro ty, kteří chtějí vykročit z davu, zde existuje mnoho příležitostí. Přestože většina škol nabízejících alternativní vzdělávací systémy (International Baccalaureate (IB), AP, A levels, a další) je soukromých, mnoho z nich nabízí stipendia!

Jste-li zvídavý mladý člověk s dobrým prospěchem, doporučuji Vám zkusit se přihlásit o stipendium na Open Gate, Gymnáziu Porg, Parklane International School, International School of Prague nebo English College in Prague. Všechny zmíněné školy přijímají přihlášky o plnástipendia do nejrůznějších ročníků, což znamená, že se nemusíte hlásit hned v 9. třídě.

Také tyto školy nabízejí mezinárodní IB maturitu, která otevírá bránu na vysoké školy v zahraničí. Nebývá proto výjimkou, že jejich absolventi navštěvují Oxford, Cambridge, Stanford, Ivy League a další špičkové univerzity po celém světě.

V čem je IB tak speciální? Studenti si v posledních dvou ročnících vybírají šest předmětů, které je zajímají, a ty studují do hloubky. K tomu mají povinnost dělat dobrovolnickou práci a v rámci studia mají možnost vyjet na mnoho stáží do zahraničí. Pomůže jim to tak se specializovat již na střední škole.

Nevěříte si na získání stipendia? Nevadí! Existují u nás i některé státní školy, které nabízejí alternativní vzdělávací systémy. Gymnázium Na Zatlance nedávno otevřelo svoji Alternativní třídu, kde mají studenti mnohem větší šanci vyjádřit se a diskutovat než při běžných hodinách na středních školách. Pak zde máme Waldorfské lyceum nebo Střední ScioŠkolu, která tedy již patří k těm soukromým, ale školné zde nedosahuje takových částek jako na IB školách.

Jako naprosto odlišnou alternativu, kterou využívají zejména lidé žijící v zahraničí nebo profesionální sportovci, si dovolím ještě zmínit Školy Březová, aneb Školy na konci světa, které vyučují kompletně distančně. Student si zde má možnost přizpůsobit vzdělávací program sám sobě a věnovat se tak naplno i jiným aktivitám.

Možností je spousta, jen o nich lidé moc nevědí. Vyberete si z nich?

Zdroj fotografie: facebook Open Gate School

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram