Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Víš, jak funguje svět financí? Přihlas se do soutěže Finanční gramotnost

02. 10. 2022 - Redakce

Od 12. října mohou učitelé a ředitelé základních a středních škol přihlašovat své žáky do 12. ročníku největší tuzemské soutěže ve finanční gramotnosti. Loni se jí zúčastnilo přes 20 tisíc dětí. Nejprve soutěží každý žák za sebe, od okresních kol se pak ti nejlepší spojují do školních týmů. Nejúspěšnější řešitelé postupují až do velkého finále, které se odehraje tradičně v České národní bance. Soutěž Finanční gramotnost každoročně připravuje organizace METODICA spolu s Evropskou asociací finančního plánování (EFPA) a s podporou ministerstev školství a financí.

Registrovat se do soutěže je možné na webu https://www.financnigramotnost.cz

„Počet soutěžících rok od roku stoupá. Dokonce i v době pandemie jsme zaznamenali mezi školami velký zájem. Do loňského ročníku soutěže se přihlásilo 325 škol z celého Česka, které do soutěže zapojily přes 20 tisíc žáků a studentů. V předcházejícím roce to bylo 150 škol a 15 tisíc dětí,“ uvádí ředitelka soutěže Marie Štefánková a dodává: „Naší snahou je v letošním roce oslovit hlavně školy, které spadají do regionů s nízkou úrovní znalostí finanční gramotnosti.“

Organizátoři pro soutěžící připravili široké spektrum otázek o hospodaření a fungování světa peněz, a především případové studie z běžného života, na nichž žáci prokáží své znalosti a dovednosti v praxi. „Oproti ostatním evropským státům je u nás největší rozdíl mezi úrovní finanční gramotnosti a úrovní, která by se dala očekávat vzhledem k dosaženým výsledkům dětí v matematice a ve čtení. Proto se chceme zaměřit na podporu finančního vzdělávání. Soutěž nejen že ověří, jak na tom žáci a studenti se znalostmi o financích jsou, ale prohloubí i týmovou práci a propojení mezipředmětových dovedností,“ uvádí předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny Dana Petrova, která je letos poprvé hlavním partnerem akce.

Školní, okresní a krajské kolo se bude konat prostřednictvím on-line soutěžního systému. Celostátní finálové kolo pak proběhne prezenčně v Praze příští rok v dubnu. Dětem i teenagerům dává soutěž možnost poměřit své síly s vrstevníky z celé země. Pedagogům pak nabízí jedinečný vhled do míry finanční gramotnosti českých dětí.

V loňském ročníku si v kategorii nejmladších dětí nejlépe vedli žáci ze Základní školy Jana Václava Sticha – Punta Žehušice. Mezi žáky druhého stupně ZŠ byl nejúspěšnější tým ze Základní školy T. G. Masaryka v Poděbradech. V kategorii středoškoláků pak první příčku získali studenti Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Domažlice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram