Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Velká investice do českého školství: Čtyři miliardy navíc z rozpočtu na rok 2024

09. 10. 2023 - Aneta Havránková

Vláda oznámila velkou investici do vzdělání na rok 2024. Rozpočet pro školství bude o zhruba 4 miliardy korun větší než v letošním roce, což je v době ekonomické stagnace důležitý signál, že investice do vzdělání jsou jednou z priorit této vlády.

Celkový rozpočet pro resort školství na rok 2024 činí 269 miliard korun, což je nárůst o 1,49 % oproti letošnímu roku. To je pozoruhodné, protože většina ostatních resortů bude pracovat se stejným nebo dokonce nižším rozpočtem. Tento krok potvrzuje vládní závazek investovat do vzdělání a zlepšení výuky.

Tato navýšená finanční podpora umožní zvýšit platy učitelů. Podle nového zákona o pedagogických pracovnících tak budou mít učitelé platy, které odpovídají alespoň 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy na jeden úvazek. To znamená, že získají v průměru o 2,5 tisíce korun měsíčně více než v předchozím roce. Jejich platy tak budou jedinou skupinou, které v příštím roce porostou.

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ zdůraznil, že v době ekonomické stagnace je důležité najít rovnováhu mezi růstem platů učitelů a omezením růstu personálních kapacit ve školství. Za posledních pět let narostl počet učitelů o 30 000, což vedlo k menším třídám, ale také k nákladům na platy učitelů. Vláda nyní plánuje snížit počty hodin výuky hrazené ze státního rozpočtu, což nepostihne přímou pedagogickou činnost.

Český vzdělávací systém již nyní patří mezi ty s nižšími počty žáků na učitele ve srovnání s ostatními zeměmi OECD. To znamená, že průměrně jeden učitel má na starosti 10 žáků na středních školách, zatímco průměr v zemích OECD činí 13 žáků. Ministrem školství je proto navrhováno stabilizovat tento poměr, aby byla zachována efektivita výuky.

Zvyšování platů učitelů je jen jedním aspektem reformy českého vzdělávání. Vláda také plánuje zefektivnit státní správu a snížit náklady na poskytování veřejných služeb. Ministerstvo školství nyní připravuje strategii, která zahrnuje optimalizaci procesů, zvýšení míry digitalizace a elektronizace a redukci pracovních míst na ministerstvu.

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram