Cookie Consent by Free Privacy Policy website

V Česku chybí IT pracovníci, nahrazují je středoškoláci

20. 03. 2024 - Vincenc Novák

Stále více firem sahá kvůli nedostatku IT pracovníků na trhu práce k navázování partnerství se středními školami. Díky tomuto kroku se jim daří nalézat nové talenty dřív než konkurence a školám pomáhají držet krok s tržními trendy.

Uplatnění v IT profesích je mezi studenty poměrně běžné. Podle ředitele Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) na Proseku Martina Vodičky má zhruba 70 procent tamních studentů přivýdělek v oboru, a to i díky rostoucí poptávce ze strany firem. "Zájem zaměstnavatelů o mladé IT pracovníky se za posledních 20 let zvedl z jednotek na vyšší desítky až stovky pracovních nabídek ročně," uvádí Vodička s tím, že intenzita nabídek sílí především před prázdninami, kdy firmy hledají nové absolventy na hlavní pracovní poměr a studenty jako brigádníky.

Středoškoláky je také oproti jejich vysokoškolským kolegům snažší poptat. Ti už totiž často mají své zaměstnání. V posledních letech je podle Vodičky také patrná větší otevřenost firem k přijímání studentů na povinné dvoutýdenní školní praxe. Výhodou studentů středních škol s IT zaměřením je také jejich schopnost ovládat nástroje MS Office, včetně tabulek a funkcí v Excelu, orientace v on-line prostředí či sběru dat. Studenti jsou také často zdatnými programátory, jejichž dovednosti vystačí na řadu pracovních pozic v informačních a komunikačních firmách.

Firmy se věnují i vzdělávání

"Trochu jsme se báli, že nezkušení stážisté pro nás budou zátěž, přijmuli jsme je spíš ‚pro karmu‘, ale záhy se ukázalo, že jejich zapojení do chodu firmy je velmi inspirující a výhodné," říká Vít Kadlec, Chief Operation Officer společnosti Newton Media, podle něhož pomáhají středoškolští studenti doplňovat zajímavé údaje pro klienty, na které není během roku tolik času, a zajišťovat metadata z mediálního prostoru. "Není náhodou, že ze studentů se posléze stávají naši výborní kolegové," doplňuje.

Firmy na školách s IT zaměřením nehledají pouze pracovníky, ale čím dál častěji se zapojují také do samotné výuky. Mezi jejich činnosti patří tematické přednášky, celodenní workshopy nebo mentoring studentů během stáží. "Dynamika rozvoje informačních technologií je natolik velká, že není vždy v silách školy vše stoprocentně vnímat a zachytit ‚zpovzdálí‘. Je třeba mít co nejužší spojení s praxí, vědět, jaké dovednosti a znalosti IT pracovníků jsou pro firmy důležité, jaké nástroje využívají a podle toho přizpůsobit výuku," doplňuje Vodička.

Zdroj: TZ SSŠVT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram