Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Udělování cen Kniha Dětského srdce a cena V.F. Suka za rok 2023

05. 05. 2024 - Michaela Kratochvílová

Národní pedagogický institut a knihovna J. A. Komenského na konci dubna vyhlásily výsledky 31. ročníku ankety Kniha dětského srdce, cena V. F. Suka za rok 2023.

Anketa byla rozdělena do čtyř kategorií. Svoji oblíbenou knihu vybíraly mimo jiné samy děti, cena tak slouží jako ukazatel nových titulů a odrazuje čtenářské preference dětí.

Letos se do hlasování zapojilo 2700 dětí, přičemž první místo v jejich kategorii obsadila série Deník malého poseroutky od Jeffa Kinneyho. Na druhém místě tradičně figurovala série fantasy románů Harry Potter od J. K. Rowlingové, třetí příčku zaujala trilogie Prašina od Vojtěcha Matochy.

Cena učitelů je výsledkem hlasování odborné poroty, která vybírá nejlepší knihy českých autorů vydané v prvním vydání během roku 2023. Letos byly oceněny knihy Královny a poutníci od Renáty Fučíkové, Les od Terezy Říčanové, Teď od Davida Böhma, Tonda, Slávka a kouzelné světlo od Jany Šrámkové Ztracený v povětří od Stanislava Berana.

V kategorii Počin školních knihoven své projekty přihlašují samotné školy. První místo získala Základní škola Ústí nad Orlicí, druhé místo Základní škola Chmelnice v Praze 3 a třetí místo Česká škola v Düsseldorfu (Schola Bohemica Düsseldorf).

Cenu pro knihovny krajanských spolků obdržela Česká škola v Madridu (Escuela Checa Madrid). Součástí slavnostního ceremoniálu bylo také vyhlášení Ceny Noci s Andersenem, udělované Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského ve spolupráci s Klubem dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Ocenění získala knížka Medový domeček od Andreje Popprové

Ceny za dětskou literaturu se udělují od roku 1993.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram