Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Třetí díl seriálu Ochránce vyvolal debatu o zajištění kvalitní péče o žáky s poruchami chování

20. 09. 2021 - Pražský inovační institut

Česká televize počátkem září odstartovala desetidílný seriál Ochránce. Tento seriál řeší známé kauzy ze školního prostředí, v roli školského ombudsmana se představuje Lukáš Vaculík. Učitelská platforma, profesní organizace učitelů a ředitelů mateřských, základních, základních uměleckých, středních a vyšších odborných škol, po každém odvysílaném díle pořádá diskuzi odborníků nad jednotlivými tématy seriálu. V neděli 19. září se v díle Andílek seriál věnoval tématu problémového chování dětí ve škole.

Vyrušování a hlučnost, agresivní chování, vynucování si pozornosti, ignorace učitele, ničení učebních pomůcek, povzbuzování spolužáků k rušivému chování, vulgarity, šikana nebo záškoláctví. Tak se nejčastěji ve školách projevují žáci s problémovým chováním. Za posledních deset let vzrostl počet dětí s diagnostikovanou poruchou chování na více než čtyřnásobek a školy mají problém si s nimi účinně poradit. Také dochází k velkému napětí mezi školou a rodiči ostatních žáků.

Díl Andílek je založen na skutečné události, která se stala v minulosti na jedné z českých základních škol. Ukázal, jak obtížně se v konkrétních situacích hledá řešení a jak omezenou mají školy možnost řešit situaci dětí s problémovým chováním.

Učitelská platforma proto zprostředkovala pro učitele diskuzi s odborníky, kterou si můžete zpětně pustit zde. V té dětská psychiatrička Veronika Zagatová uvedla, že na rozdíl od zahraničí u nás chybí lepší spolupráce školy a rodiny. Podle ředitelky Centra Locika Petry Wünschové nejsou ve všech školách dobré informace, jak s takovými dětmi pracovat, a kontakty, kam se obrátit.

Mnohé diagnostikované děti nenalézají smysluplné aktivity, žijí v sociálně slabých, neúplných či rozvrácených rodinách a citově strádají. Bez potřebné péče pak hrozí, že tyto děti v dospělosti nenacházejí životní uplatnění, trpí různými závislostmi anebo se dopouštějí trestné činnosti. Podle aktuálních statistik vzrostl počet těchto diagnostikovaných dětí na čtyřnásobek. Citově však mnohdy strádají i děti z úplných a sociálně dobře postavených rodin.

Podle Učitelské platformy je potřeba, aby učitelé získali podporu v tom, jak u problémového chování diagnostikovat příčiny. “U každého dítěte mohou být různé příčiny problematického chování a učitel by měl na ně umět reagovat,” říká v tiskové zprávě Učitelské platformy ředitelka Základní školy TGM ve Štětí Gabriela Hrušková. Měla by se taktéž zvýšit schopnost poraden školám pomoci.

Podle Gabriely Hruškové poradny nabízejí spíše obecná doporučení, která školám nepomáhají. Schopnost poraden školám pomoci by se mohla zvýšit, kdyby poradny měly kapacity chodit do terénu. Dítě se při hodinové diagnostice v poradně projevuje totiž úplně jinak než ve školní skupině. Specialisty pro problémové chování jsou tzv. etopedové. “Za nejdůležitější proto považujeme zajistit dostatek etopedů, školních psychologů a sociálních pedagogů. Ti ale musí být k dispozici ihned, jak problém nastane,” dodává Gabriela Hrušková.

Zajímavá videa k tématům seriálu nabízí na svém webu také ČT edu. Najdete zde rozhovory s odborníky, materiály i zkušenosti samotných učitelů.

Česká televize již odvysílala dva díly tohoto seriálu. V prvním díle s názvem Slabý kus řešil školský ombudsman případ brutální šikany vůči učitelce. Ve druhém díle se pořad zase věnoval případu vraždy vychovatelky v diagnostickém ústavu. Další díl nazvaný Mužská záležitost, který Česká televize odvysílá v neděli 26. září, se věnuje případu, kdy je ředitel střední zahradnické školy odvolán za facku drzému žákovi. Pokud vás zajímají témata z oblasti školství, neváhejte se připojit i na následnou diskuzi Učitelské platformy, která začíná vždy v neděli od 21:30 a je streamován v profesní facebookové skupině Učitelé +.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram