Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Střední odborná učiliště nedostuduje až desetina žáků

13. 03. 2024 - Vincenc Novák

Mnoho absolventů středních odborných učilišť se po dokončení školy svému oboru nevěnuje, přestože řemeslníci nemají v Česku o práci nouzi. Důvodem je hlavně nižší nástupní plat a špatně zvolená specializace.

Absolventi středních odborných škol většinou ve svém oboru pracují, po několika letech ho však opouštějí. Své o tom ví Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov, kterou ročně opustí kolem 350 absolventů. "Po ukončení školy se svému řemeslu věnuje velká většina absolventů. Bohužel časem určitá část od svého řemesla odchází. Největším důvodem bývají finance. Firmy čerstvým absolventům, kteří mají sice výuční list, ale chybí jim dostatečná praxe, platí minimum," říká Janeček s tím, že čerství absolventi nepobírají takový plat, jako jejich zkušení kolegové.

Podle Janečka absolventi přecházejí častěji do jiných oborů, například do dopravy. Tam získají i o 10 či 15 tisíc vyšší finanční ohodnocení, u kterého však nemají vidinu budoucího navýšení. Řemeslníkům se naopak s přibývající praxí ohodnocení zvyšuje. Mladí lidé, kteří od řemesla odejdou, se k němu zpravidla již nevrátí.

Nevhodně zvolený obor vede k předčasnému ukončení studia

Dalším důvodem odchodu od řemesla může být také nevhodně zvolený obor. Podle průzkumu společnosti Trexima z roku 2023 uvedlo 42 procent studentů posledních ročníků učebních oborů, že by se rozhodlo pro jiné zaměření. "Stává se, že žák sice má jasno v tom, že chce být řemeslníkem, ale neví, jestli by mu více vyhovovala práce s kovem nebo se dřevem či zda by chtěl být spíše malířem nebo zedníkem. Škoda, že na základních školách není více prostoru věnováno polytechnickému vyučování, které by žáky ve výběru oboru mohlo nasměrovat," říká Janeček. Ti, kteří u řemesla vydrží, nemají nouzi o pracovní nabídky a většina z nich je dostává již během studia. Podle odhadů nedokončí studium učebních oborů každý desátý žák.

Ředitel jednoho z největších pražských učilišť také uvádí, že dobrým krokem v tomto případě může být změna oboru. Své zaměření mohou žáci změnit v prvním pololetí prvního ročníku bez nutnosti opakování. Nespokojenost s výběrem studijního oboru vede k častějším změnám zaměstnání v důsledku hledání vhodné pracovní pozice. "I kvůli častějším změnám místa nechtějí zaměstnavatelé nabízet příliš vysoké nástupní platy. Jednoduše nechtějí investovat do někoho, u koho je vysoká šance, že jejich firmu opustí," říká Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Zdroj: TZ Střední odborná škola Jarov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram