Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Stát plánuje redukovat počty odkladů

17. 11. 2023 - Aneta Havránková

V Česku čelíme alarmující situaci, co se týče odkladů školní docházky, která postihuje téměř čtvrtinu dětí. Jedná se o nejvyšší číslo v celé Evropě. Překvapivě se ukázalo, že původní výjimečný charakter odkladů, zamýšlený pro děti s potížemi, se stal rutinní praxí podléhající rozhodnutí rodičů, spíše než odborníků. Ministerstvo kvůli tomu plánuje měnit legislativu.

Jak ukázaly nejnovější údaje z šetření České školní inspekce, 23,3% dětí začíná základní školu s jednoletým zpožděním. To dělá z Česka nejhorší zemi v tomto ohledu v Evropě. Pro srovnání, v Německu mají odklady pouze dvě procenta dětí a v Belgii pak jen necelé procento. Obrovské rozdíly jsou ale i napříč jednotlivými regiony u nás. Například na Vysočině odkládá školní docházku 20 % dětí, zatímco v Olomouckém kraji 7%, jak uvádí Seznam Zprávy. Počet dětí s žádostí o odklad vyrostl v posledních deseti letech o 34 procent.

Kritika směřuje k absenci odborného posouzení a rozhodování, kde má rodič paradoxně klíčové slovo. "Už jako ředitele mě vždycky trápilo, že o tom, jestli dítě dostane odklad, nebo ne, rozhoduje nejvíce rodič. Já chápu jejich práva, ale kde je role školy nebo poradny, která ve finále doporučení dává?“ řekl poslanec a radní pro školství Jihočeského kraje Pavel Klíma /TOP 09/.

Odklady představují i ekonomickou zátěž pro státní rozpočet, neboť stát navíc platí za jeden rok školní docházky. Studenti pak vstupují na trh práce o rok později. Poslankyně Renáta Zajíčková /ODS/ zdůrazňuje také problém s kapacitou mateřských škol, kde šestileté děti zabírají místo tříletým. Potýkáme se pak s nedostatečnou kapacitou mateřských škol.

Ministerstvo navrhuje změny

Ministerstvo školství chce reagovat na tuto alarmující situaci a předkládá tři možné legislativní změny. První a nejradikálnější možností je úplné zrušení institutu odkladů povinné školní docházky. Druhá možnost zahrnuje legislativní omezení důvodů pro udělení odkladu a posílení kompetencí škol a ředitelů. Třetí varianta se zaměřuje na posunutí věkové hranice pro posuzování odkladu, přičemž by odklad mohly dostat pouze děti narozené v letních měsících.

Debata o těchto návrzích a budoucnosti odkladů školní docházky se očekává v prvním čtvrtletí příštího roku. Situace vyžaduje komplexní řešení, které zohlední jak ekonomické aspekty, tak i potřeby a práva všech rodičů a dětí.

Zdroj: ČŠI, Seznam Zprávy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram