Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Snižování pracovních míst ve školství: Co si o tom myslí učitelé?

29. 09. 2023 - Aneta Havránková

Podle střednědobého plánu státního rozpočtu na období let 2023 až 2025 se zdá, že školství čelí tvrdým časům. Plánuje se totiž výrazný pokles nominálních výdajů na tento klíčový sektor o pět procent. Tato zpráva vyvolala vášnivou debatu, neboť snížení by mohlo mít zásadní dopady na mzdy nejen pedagogických pracovníků, ale i dalších specialistů působících ve školách.

Pedagogové, sdružení pod názvem Učitelská platforma, upozorňují na to, že tímto krokem jsou v ohrožení platy nejen učitelů, ale i těch, kteří mají na starosti různé specifické úkoly ve školním prostředí. Tato situace také naráží na cíl zvýšit podíl výdajů na vzdělávání na úroveň průměru v Evropě, což představuje 5 % HDP. Ovšem, v současném návrhu státního rozpočtu se zdá, že tento cíl není brán vážně a vláda by měla detailněji sdělit, které oblasti školství budou tímto snížením výdajů ovlivněny.

„To, jak bude vyřešen problém se snižováním počtu pracovních míst, je zatím s velkým otazníkem,“ řekl ve středu předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík pro server Novinky.cz.

Zvláštní pozornost je věnována i návrhu zákona o pedagogických pracovnících, který měl přinést nové pozice, zahrnující i asistenty učitelů. Avšak zatím není jasné, odkud budou pocházet finanční prostředky na tuto novinku, a to v době, kdy sociální pedagogové stále čekají na jejich uzákonění.

Podle dat MŠMT pracovalo ve školním roce 2022/2023 v mateřských, základních a středních školách 179 956 učitelů. Nepedagogů je podle Dobšíka nyní ve školách okolo 70 tisíc.

Vláda si ve svém programovém prohlášení i při začátku školního roku dala za cíl zvýšit mzdy učitelů na 130 % průměrného platu. Na to však chybí v rozpočtu velké množství peněz, a proto je nezbytné, aby vláda jasně komunikovala, na co bude muset školství vydělat, pokud chce splnit svůj slib a řešit nedostatek učitelů.

Dalším zásadním problémem jsou také nízké mzdy nepedagogických pracovníků, kteří hrají klíčovou roli v běhu školy. Inflace na ně dopadá tvrději, než na jiné skupiny, a často se ocitají v obtížné finanční situaci. Je tedy nezbytné zajistit finanční prostředky alespoň na základní školní potřeby, jako jsou učební pomůcky, materiály a učebnice.

Zdroj: MŠMT, Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram