Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školy mohou počítat s podporou integrace Ukrajinců, vláda ale zatím nerozhodla

19. 07. 2023 - Šimon Hauser

Integraci Ukrajinců na školách bude MŠMT podporovat i v nadcházejícím školním roce. Podle mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Anety Lednové budou moci školy počítat s jazykovou přípravou a financováním ukrajinských asistentů pedagoga, podobně jako v minulém školním roce 2022/2023. Vláda však zatím nerozhodla o dalším postupu vzdělávání ukrajinských dětí, žáků a studentů, a materiál k této problematice bude projednán na budoucích jednáních vlády.

Ministerstvo školství deklaruje, že podpora integračních aktivit ve školách je klíčová pro úspěšné začleňování ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému. Mluvčí Lednová neupřesnila, zda se vláda vrátí k materiálu poté, co bude dohodnuta příslušná finanční suma. Během července ministerstvo školství plánuje upřesnit podmínky pro čerpání finanční podpory.

Cílem ukrajinských asistentů pedagoga je podpořit začleňování válečných uprchlíků z Ukrajiny do českých škol. Nová metodika ministerstva školství, která bude platit pro příští školní rok, určuje, že asistenti placení z peněz ministerstva budou působit ve třídách, kde se ukrajinští žáci vzdělávají spolu s ostatními dětmi. Ministerstvo nepovažuje za nutné zapojení asistentů v třídách, které jsou převážně nebo výhradně ukrajinské. Ředitel školy prověří znalost češtiny u ukrajinského asistenta pedagoga prostřednictvím osobního pohovoru.

V období od září do prosince 2022 bylo na práci ukrajinských asistentů rozděleno zhruba 114 milionů korun v 583 školách. Od ledna tohoto roku poslalo ministerstvo školství 218 milionů korun na platy asistentů a další související výdaje do 552 škol v celé zemi. Mateřské a základní školy, kde se učí alespoň deset ukrajinských dětí, měly nárok na finanční podporu pro ukrajinské asistenty pedagoga. Střední školy a konzervatoře mohly požádat o příspěvek, pokud měly alespoň 20 ukrajinských studentů.

Podle průzkumu ministerstva školství na jaře tohoto roku pracovalo v českých školách 2090 zaměstnanců z Ukrajiny s vízem dočasné ochrany, což je o 526 méně než v září loňského roku. Z nich 317 působilo jako učitelé a 694 jako pedagogičtí pracovníci. Zbývajících 1079 osob zastávalo nepedagogické pozice.

Ministerstvo zjistilo, že v mateřských, základních a středních školách v Česku se v daném období učilo 51 281 dětí ukrajinských uprchlíků, což představuje 2,8 % všech žáků. Celkem 1 850 751 dětí a mladých lidí navštěvuje české mateřské, základní a střední školy a konzervatoře v tomto školním roce. Statistiky ministerstva ukazují, že v Česku je zhruba 10 900 mateřských, základních a středních škol, a existuje 18 konzervatoří podle rejstříku škol a školských zařízení.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram