Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Školy mají k dispozici výsledky státní části maturitní zkoušky, v češtině stoupla úspěšnost maturantů

09. 06. 2021 - Redakce

Společnost Cermat, která organizuje a vyhodnocuje státní didaktickou část maturitních zkoušek, předala školám výsledky této části maturit. Ty se konaly v řádném termínu jarního zkušebního období od 24. do 26. května 2021. V letošním roce se výrazně snížila neúspěšnost studentů v didaktickém testu z češtiny. V testech z českého jazyka neuspělo 4,9 procenta maturantů, což je o 9,3 procentního bodu méně než v loňském roce. V matematice propadlo 16.8 % studentů posledních ročníků, téměř stejně jako loni, kdy limit nesplnilo 17,5 procenta studentů. Kvůli distančnímu způsobu vzdělávání nakonec ministerstvo školství v matematice snížilo hranici úspěšnosti z 33 procent na 27 procent testu.

Ministerstvo k tomuto kroku přistoupilo na základě doporučení validační komise Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) a Nezávislé odborné komise ministerstva. Odůvodnilo jej výukou na dálku, neboť je matematika natolik specifickým vyučovacím předmětem, který pro osvojení vyžaduje mít nejen teoretické znalosti, ale zejména umět tyto znalosti aplikovat.

Kvůli distanční výuce ministerstvo školství už dříve prodloužilo také časový limit pro vypracování testů. U zkoušek z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka měli maturanti o 10 minut více, u zkoušky z matematiky se časový limit prodloužil o 15 minut.

Výsledky společné části maturitní zkoušky v řádném termínu jarního zkušebního období 2021:

  • Čistá neúspěšnost prvomaturantů (podíl neúspěšných ku konajícím žákům) u didaktického testu z českého jazyka a literatury činí 4,9 % (v minulém školním roce dosáhla 14,2 %). Ke zkoušce, která je povinnou zkouškou společné části maturitní zkoušky, bylo přihlášeno téměř 71 tisíc prvomaturantů.
  • Zkoušku z matematiky si zvolilo více jak 13 tisíc prvomaturantů (18,9 %). U didaktického testu neuspělo 16,8 % žáků, kteří zkoušku konali (v loňském roce dosáhla čistá neúspěšnost u zkoušky 17,6 %).
  • Ke zkoušce z anglického jazyka se přihlásilo více jak 55 tisíc prvomaturantů (78 %). U zkoušky neuspělo 6,7 % z nich (v loňském roce 5,1 %).
  • Didaktický test z německého jazyka si zvolilo téměř 1 300 prvomaturantů (1,8 %). Čistá neúspěšnost u zkoušky dosáhla 23,1 % (v loňském roce 26,6 %).
  • Ke zkoušce z ruského jazyka bylo přihlášeno 707 prvomaturantů. U zkoušky neuspělo 9,9 % žáků, kteří zkoušku konali (v loňském roce u zkoušky neuspělo 12 % prvomaturantů).
  • U zkoušky ze španělského jazyka neuspělo 2,4 % konajících prvomaturantů (v loňském roce 3,1 %). K didaktickému testu bylo přihlášeno celkem 167 studentů.
  • Ve zkoušce z francouzského jazyka uspělo všech 82 konajících žáků.
  • Od školního roku 2020/2021 je součástí společné části maturitní zkoušky také nepovinná zkouška matematika rozšiřující. Ke zkoušce se přihlásilo téměř 2 800 prvomaturantů. Čistá neúspěšnost u této zkoušky dosáhla 35 %.

Pro maturanty, kteří v řádném květnovém termínu u didaktických testů neuspěli nebo se z konání omluvili řediteli školy, bude k dispozici náhradní termín didaktických testů v období od 7. do 9. července 2021.

Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram